Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Targi Poznańskie na sprzedaż

Monika Kaczyńska, Rafał Cieśla
Prezydent Ryszard Grobelny jest zdecydowanym przeciwnikiem prywatyzacji MTP
Prezydent Ryszard Grobelny jest zdecydowanym przeciwnikiem prywatyzacji MTP FOT. GRZEGORZ DEMBIŃSKI
Gwałtowne przyspieszenie w sprawie prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. W piątek, na zlecenie Ministerstwa Skarbu Państwa, rozpoczęła się inwentaryzacja majątku poznańskiej spółki. Jak ustaliliśmy, jeszcze w lutym ma zostać wybrany doradca prywatyzacyjny dla MTP.

Czy to oznacza, że nie ma już szans na wstrzymanie sprzedaży 60 proc. udziałów w MTP jakie posiada Skarb Państwa? Raczej tak, choć broni nie zamierzają składać władze Poznania, a także samorząd województwa wielkopolskiego.

- Nic nie jest jeszcze przesądzone - mówi marszałek Marek Woźniak. - Wraz z prezydentem Grobelnym mamy umówione spotkanie z ministrem Gradem i będziemy starali się go przekonać do zmiany decyzji. Uważamy, że przekazanie udziałów samorządowi województwa i miastu byłoby korzystniejsze nie tylko z punktu widzenia regionu, ale i całej krajowej gospodarki.

W podobnym tonie wypowiada się również Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania. Przekonuje, że komunalizacja targów będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

- Istnieją racje historyczne i ekonomiczne. Nie jest też przypadkiem, że największe targi europejskie są własnością publiczną - podkreśla.
Spotkanie z ministrem Aleksandrem Gradem ma być tym z gatunku ostatniej szansy. Choć wydaje się, że nie ma już co liczyć na zmianę stanowiska resortu skarbu. Tak przynajmniej wynika z treści rozmów, do jakich doszło w minioną środę w Warszawie. Z naszych informacji wynika, że przedstawiciele MSP zdecydowanie odrzucili sugestie prezesa poznańskich targów - Andrzeja Byrta, o możliwej komunalizacji spółki. Stwierdzili, że jedyną koncepcją jest prywatyzacja przedsiębiorstwa. Zaznaczyli przy tym, że MTP znajdują się w dobrej kondycji i już są chętni do kupna udziałów spółki. Jacy? Tego MSP nie chciało zdradzić.
- Udziały Skarbu Państwa są przewidziane do sprzedaży w całości. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie doradcy prywatyzacyjnego i wycena spółki.

Prywatyzacja ma być przeprowadzona przez zaproszenie do rokowań potencjalnych inwestorów - mówi Magdalena Dąbrowska z Ministerstwa Skarbu Państwa.
Teoretycznie jest także możliwe, aby samorządy województwa i miasta mogły odkupić od Skarbu Państwa nieco ponad 10 procent udziałów, tak by w ich rękach był większościowy pakiet. Tej opcji jednak, przynajmniej na razie, nikt poważnie nie rozważa.

- Uważamy, że jeszcze nic nie jest stracone, więc dotąd nie braliśmy pod uwagę kupowania udziałów od państwa  - mówi Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Takiego scenariusza nie bierze też, póki co, pod uwagę ministerstwo, które precyzyjnie określiło już terminy związane z prywatyzacją poznańskich targów. Zgodnie z nimi po wybraniu doradcy zostanie przeprowadzona analiza przedprywatyzacyjna. Oferta sprzedaży udziałów MTP, należących do Skarbu Państwa ma być gotowa już w październiku.

Czy tak się stanie? Niewykluczone, choć walkę przeciwko prywatyzacji spółki zapowiadają także związkowcy. - Targi powinny pozostać publiczne. Wskazują na to m.in. wszelkie zaszłości historyczne. Przypomnę, że przed wojną targi należały do miasta - tłumaczy Tomasz Mikszo, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MTP.

Jeśli jednak Skarb Państwa pozostanie nieugięty to związkowcy zapowiadają batalię o przyznanie 15 proc. udziałów w spółce dla członków załogi. Przedstawiciele resortu zaznaczyli jednak, że udziały nie należą się pracownikom.

- Przepisy są tutaj jasne. 15 proc. udziałów musi trafić do załogi. Będziemy walczyli o nie do końca, chyba że MSP wycofa się z koncepcji prywatyzacji przedsiębiorstwa - zapowiadają związkowcy.

A to oznacza, że cały proces sprzedaży udziałów w MTP przez Skarb Państwa może się wydłużyć. Zgodnie z planem prywatyzacja targów ma się zakończyć w pierwszej połowie 2011 roku. Jeśli jednak związkowcy spełnią swe zapowiedzi, to termin ten prawdopodobnie nie zostanie dotrzymany.

MTP założone przez kupców

I Targ Poznański otwarto 28 maja 1921. W 1925 roku po raz pierwszy odbyły się Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Inicjatorami zorganizowania I Targu byli poznańscy kupcy. Poparł ich również samorząd miasta. W 1927 roku poznańskie Targi wstąpiły do Związku Targów Międzynarodowych. Dwa lata później na ich terenie odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa. Pierwsze targi po drugiej wojnie światowej odbyły się w 1947 roku. Między rokiem 1951, a 1954 organizacja imprez została zawieszona. Kolejne targi zorganizowano w 1955 roku. W latach 50. miasto Poznań straciło na rzecz Skarbu Państwa część udziałów w MTP. Dziś państwo ma ich 60 proc., a miasto 40 proc.
W Europie największe targi są obecnie własnością publiczną. W Niemczech np. udziały ma samorząd landu oraz samorząd miasta - gospodarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Międzynarodowe Targi Poznańskie na sprzedaż - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski