A2: Bagażnik pełny tytoniu z Białorusi

  A2: Bagażnik pełny tytoniu z Białorusi

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przemyt papierosów o wartości 40 tysięcy złotych przejęli poznańscy celnicy. 37-latek przywiózł tytoń prawdopodobnie z Białorusi, a chciał go sprzedać w Niemczech. Liczył na spory zysk: za wschodnią granicą paczka papierosów kosztuje 2-3 zł, sprzedając je tutaj można zarobić kilkakrotnie, a jeszcze więcej, gdy uda się je wywieźć na Zachód.
  W czwartkowe popołudnie celnicy pracowali na poznańskim odcinku autostrady A2 (wspomagali ich policjanci z komisariatu autostradowego). Zainteresowali się kierującym samochodem volkswagen passat, jadącym w kierunku Świecka. Zatrzymali więc pojazd i zaczęli sprawdzać, co się w nim znajduje. Okazało się, że cały bagażnik, aż po brzegi, wypełniony jest papierosami bez polskich znaków akcyzy.

  - Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 91 tysięcy papierosów - mówi Zbigniew Paszkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Wartość rynkowa towaru oszacowano na prawie 40 tysięcy złotych. Papierosy, które miały trafić za zachodnią granicę, zostały zabezpieczone w depozycie Izby Celnej.

  Poznańscy celnicy najczęściej maja do czynienia z przemytem tytoniu i narkotyków. Za największymi kontrabandami stoją zorganizowane grupy przestępcze, które zwykle korzystają z pojazdów specjalnie przygotowanych do przemytu (podwójne podłogi, ścianki) albo umieszczają "trefny towar" w atrapach towarów, np. w lodówkach, kominkach, wiertłach. Drobniejsi przemytnicy korzystają z wolnych przestrzeni w aucie. Niektórzy z nich jeżdżą "na bezczelnego" - wypakowują auta papierosami aż po sufit, tylko czasami kartony są nakrywane kocem, czy folią.

  Zatrzymanemu na autostradzie 37-latkowi, przedstawiono zarzut paserstwa celnego. Grozi mu grzywna, ale może korzystać z auta - celnicy zajęli tylko tytoń. Inaczej byłoby, gdyby w pojeździe były przeróbki ułatwiające przemyt, wtedy także on zostałby zarekwirowany jako "narzędzie" przestępstwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo