Warszawa nie da Poznaniowi więcej pieniędzy na telewizję

  Warszawa nie da Poznaniowi więcej pieniędzy na telewizję

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Negocjacje dyrektorów ośrodków regionalnych TVP z zarządem w Warszawie nie przyniosły efektów. Szesnaście oddziałów terenowych musi wyżyć za stawki wyliczone przez władze TVP. To oznacza, że budżet poznańskiego ośrodka wyniesie około 16 milionów złotych, z czego około 7 milionów to wpływy z abonamentu. - Nasza dyrekcja szykuje wielką reorganizację, ale na czym ona ma polegać, tego nikt nie wie - mówi jeden z pracowników poznańskiej TVP.
  Z wyliczeń rady programowej poznańskiej telewizji wynika, że z anteny spadło lub spadnie aż czternaście programów. Te najbardziej popularne to między innymi niedzielny "Magazyn sportowy", katolicki program "Wróćmy do źródła", reportażowy cykl "Okno na Wielkopolskę" czy publicystyczna audycja "Powiedz mamo". Nie ma także retransmisji sportowych, chyba że zrealizuje je Warszawa.
  Tak było między innymi podczas niedawnego turnieju halowego piłki nożnej w Arenie z udziałem Lecha . Zimą nie ma także popularnego wśród kibiców programu "Kolejorz gol". Można to tłumaczyć zimową przerwą w rozgrywkach, ale podobny magazyn, mimo śniegu na boiskach, nadaje teraz publiczna rozgłośnia Radia Merkury.

  - Wiele razy było już tak, że Warszawa zapowiadała cięcia, ale pieniądze jakoś się znajdywały. Wygląda na to, że teraz jest inaczej - podkreśla profesor Waldemar Łazuga, szef rady programowej poznańskiego ośrodka.

  Rada na swoim lutowym spotkaniu będzie rozmawiać o drastycznych cięciach programowych. Niewykluczone są protesty. Podobna akcja dwa lata temu przyniosła efekty. Tematem być może zajmą się marszałkowie na swoim konwencie. Pracownicy wątpią w taki lobbing.

  - Stolica się zacięła i koniec. Tnie pieniądze, jak popadnie. Ale gdy rozmawiamy z dziennikarzami czy realizatorami, którzy przyjeżdżają do nas na zdjęcia z Warszawy, to są zdziwieni naszymi żalami. Tam nikt nie czuje kryzysu. Zleceń jest tyle samo, żeby nie powiedzieć więcej - mówi jeden z techników, który realizował niedawno program dla TVP Info.

  Jaka będzie przyszłość regionalnej telewizji w Poznaniu? Lena Bretes, dyrektor poznańskiego ośrodka, nie może się wypowiadać i odsyła do centrali w Warszawie.
  - Nie ma innego wyjścia. Ośrodki regionalne muszą poradzić sobie z budżetem, jaki im zaproponowano - dowiedzieliśmy się wczoraj po południu w biurze prasowym TVP w Warszawie. - To nieprawda, że oddziały stracą najwięcej. Wszystkie wpływy z abonamentu, idą do regionów, w tym również do Poznania. Tych pieniędzy nie dostaje Jedynka czy Dwójka. Ale jest ich pięciokrotnie mniej.

  Telewizyjne wpływy z abonamentu na ten rok to tylko ok. 93 milionów złotych. Ośrodki regionalne szukają więc sponsorów na produkcję konkretnych programów. W Krakowie takiego "mecenasa" znalazł już program przyrodniczy. Nad podobnym rozwiązaniem myślą w Poznaniu. Jest szansa, że niektóre magazyny - na przykład "Powiedz mamo" - wrócą na antenę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bełkot palikociego agitatora Cylki

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  Ani słowa o tym, że partia palikotów niszczy media społeczne: Radio i Telewizję. Brakuje oskarżenia palikotów o harce wokół ustawy medialnej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Finansw TVP

  widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Rozumiem,że nie przypadkowo właśnie TA fotka ilustruje powyższy materiał.Państwo A.Ł. i K.Ż mistrzowsko "radzili" sobie za poprzedniej dyrekcji.A propos: p.Lena Bretes odgrażała sie,że ujawni...rozwiń całość

  Rozumiem,że nie przypadkowo właśnie TA fotka ilustruje powyższy materiał.Państwo A.Ł. i K.Ż mistrzowsko "radzili" sobie za poprzedniej dyrekcji.A propos: p.Lena Bretes odgrażała sie,że ujawni wyniki audytu i jakoś cicho w tej sprawie ? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo