Ulice dla ludzi kultury?

  Ulice dla ludzi kultury?

  Marek Zaradniak, KOSTA, BIN, TR, EMKA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jedna z ulic Poznania powinna otrzymać imię Jerzego Kurczewskiego - uważają wychowankowie słynnego dyrygenta, kompozytora i założyciela Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Zbierają oni podpisy pod petycją w tej sprawie, nie budzącej sprzeciwu także wśród urzędników.
  Podpisy pod petycją do przewodniczącego Rady Miasta Poznania Grzegorza Ganowicza zbiera poznański literat i dziennikarz Ryszard Danecki - niegdyś nie tylko śpiewak, ale i drugi dyrygent założonego przez Kurczewskiego Chóru Harcerskiego "Miniaturka".

  - Jerzy Kurczewski był wychowawcą około 2000 śpiewaków. Używam słowa "wychowawca", ponieważ uczył nas nie tylko śpiewu, ale i życia.
  Znałem go od 1945 roku kiedy byliśmy w 21. Poznańskiej Drużynie Harcerskiej przy Gimnazjum i Liceum św. Jana Kantego, nasza przyjaźń i współpraca trwały aż do jego śmierci w 1995 roku. Rozsławiał Poznań nie tylko w kraju, ale i prawie na całym świecie, co obszernie udokumentowaliśmy w naszym wniosku o nadanie ulicy jego imienia w naszym rodzinnym mieście - mówi Ryszard Danecki.

  - Inicjatywę nadania jednej z ulic Poznania imienia Jerzego Kurczewskiego znam - mówi przewodniczący Komisji Opiniodawczej do Spraw Nazewnictwa Ulic przy Prezydencie Poznania Artur Witkowski. - Komisja zajmie się wnioskiem na swym posiedzeniu w lutym i wtedy przygotuje projekt uchwały. Trafi ona najpierw do biura wiceprezydenta Poznania Jerzego Stępnia, a potem do Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta, która ją zaopiniuje i przedstawi na sesji Rady Miasta. Cała procedura potrwa co najmniej dwa i pół miesiąca - wyjaśnia Artur Witkowski.

  Dodaje zarazem, że w centrum Poznania nie ma na razie "wolnej" ulicy, której nazwy nie trzeba by zmieniać, ale nadać od początku miano patrona. Zmiany nazw ulic od dawna istniejących nie wchodzą w grę. Gdzie zatem mogłaby się znaleźć ulica Kurczewskiego?

  - Na przykład na Strzeszynie lub w Naramowicach - uważa Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta, którego podpis również znalazł się pod apelem wychowanków Kurczewskiego, z adnotacją "Gorąco popieram!".

  O opinię co do lokalizacji poproszona zostanie córka Jerzego Kurczewskiego. - Mam nadzieję, że ci, którzy będą o tym decydować, znajdą godne miejsce w Poznaniu - mówi Alina Kurczewska. Jej ojciec nie jest jedynym wybitnym artystą, którego liczni wielbiciele chętnie zamieszkaliby pod adresem jego imienia. W ubiegłym roku Poznań i Ostrów Wielkopolski uczciły 40. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy, ale ulicy imienia jazzmana w tych miastach nie znajdziemy. Co ciekawe, taki adres ma natomiast... Jelenia Góra.

  1 »

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GzdYW eJe zaSU

  mpjYbplArZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  buy soma soma online overnight delivery - cheap soma online no rx

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowa nazwa

  nowa ulica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  Swoją drogą - w Poznaniu była kiedyś ulica Berlińska... dlaczego teraz jej nie ma?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowa nazwa

  nwaulica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Jeden warunek - niech będzie to nowa ulica, która do tej pory nie ma nazwy!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ulice dla ludzi kultury

  P.Ż. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  Wybitnym ludziom kultury należy się pamięć.Zarówno odbiorców ich sztuki,jak i zwykłych mieszkańców,wśród których żyli i tworzyli,rozsławiając Poznań i Wielkopolskę.Tu chyba jesteśmy...rozwiń całość

  Wybitnym ludziom kultury należy się pamięć.Zarówno odbiorców ich sztuki,jak i zwykłych mieszkańców,wśród których żyli i tworzyli,rozsławiając Poznań i Wielkopolskę.Tu chyba jesteśmy zgodni.Jednak,czy rzeczywiście każdy wielki twórca musi mieć "swoją" ulicę? Cieszmy się,że mamy więcej wybitnych poznaniaków niż ulic.Proponuję, zamiast spychać naszych twórców do (bez obrazy)Strzeszyna i Naramowic przemyśleć możliwośc nadawania imion wielkich Wielkopolan przede wszystkim instytucjom kulturalnym,a także umieszczanie tablic pamiątkowych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paukszta ma swoją ulicę w Olsztynie

  Polskatimes.pl Marcin

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  Eugeniusz Paukszta jako pisarz związany z Warmią i Mazurami ma swoją ulicę w Olsztynie, na osiedlu Nagórki i to już od prawie 30 lat.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dla wszystkich jest to postać pozytywna.

  5161 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Kontrowersje wzbudza znana sprawa alkoholizmu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo