Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fort II może stać się turystyczną i wizytówką

Filip Czekała
Już w tym roku Fort II przy ulicy Obodrzyckiej  będzie ogrodzony i zabezpieczony
Już w tym roku Fort II przy ulicy Obodrzyckiej będzie ogrodzony i zabezpieczony Sławomir Seidler
Czy Fort II może stać się niedługo atrakcją turystyczną? Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia "Lepszy świat", są na to spore szanse. Obiekt leżący przy ul. Obodrzyckiej miałby zostać zamieniony w nowoczesne niezależne centrum społeczno-kulturalne.

- Pomysł zagospodarowania fortu przewijał się od samego początku naszej działalności, czyli od 2005 roku. Pół roku temu sprawa nabrała rozpędu. Fort II wyróżnia się dobrym stanem zachowania i dobrą lokalizacją, a pofabryczne hale umożliwiają stworzenie zróżnicowanej oferty skierowanej do różnorodnych grup mieszkańców Poznania i turystów - przekonuje Marcin Janasik, prezes stowarzyszenia.

Projekt omawiany był podczas obrad Komisji Ochrony Środowiska i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Radnym propozycja się spodobała.
- Koncepcja jest bardzo interesująca, chciałbym, żeby została zrealizowana. Musimy jednak pamiętać, że obiekt jest obecnie wynajmowany i prawdopodobnie trzeba będzie z nią poczekać do końca umów albo spróbować je renegocjować czy zaproponować zamianę pomieszczeń, z czym może być jednak problem - tłumaczy radny Mariusz Wiśniewski.

Także środowisko forteczne przychylnie oceniło projekt. - Bardzo ciekawa inicjatywa. W razie potrzeby służymy im materiałami i naszym doświadczeniem - mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes grupy eksploracyjnej Kernwerk.

W najbliższych dniach projekt ma zostać zarekomendowany prezydentowi Poznania.
- Liczymy na to, że także prezydent oceni go pozytywnie, tym bardziej że nasze działania wpisują się w jego program, a miasto szybko zapewni obecnym najemcom lokale na dogodnych dla nich warunkach. Fort II może stać się turystyczną i promocyjną wizytówką Poznania, ważną w obliczu realizacji celów strategicznych miasta jak Euro 2012 czy starania o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - mówi Janasik.

Realizacja całości inwestycji przewidziana jest na dziesięć lat i ma przebiegać w trzech etapach. - Zaraz po przejęciu fortu zamierzamy wziąć się do pracy. W pierwszej kolejności niezbędne jest ogrodzenie terenu i zabezpieczenie pomieszczeń fortecznych. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie można tu organizować imprezy paintballowe czy ASG - wyjaśnia Janasik. W ciągu sześciu miesięcy powstać ma także sala kinowa, służąca jako sala projekcyjna kina Malta i zaplecze biurowe. W dalszej perspektywie w pomieszczeniach fortecznych znaleźć ma się m.in. makieta fortu i schronisko młodzieżowe, a na terenach odbywać mają się m.in. przejazdy historycznymi pojazdami i pokazy walk rycerskich. W halach natomiast utworzonych ma zostać sześć stref: konferencyjno-kinowa, koncertowa, ekologiczna, sportowa, gospodarcza i muzealna.

Co ważne, inwestycja nie obciąży budżetu miejskiego, pieniądze na realizację mają pochodzić między innymi z pieniędzy stowarzyszenia, ze zbiórek publicznych, od sponsorów oraz grantów unijnych.

Fort II to kolejny obiekt, który ma szanse stać się atrakcją turystyczną. Obecnie trwają prace porządkowe na terenie Fortu Va przy ul. Lechickiej, po którym już we wrześniu mają być oprowadzane pierwsze wycieczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski