Poznań: Od stu lat modlą się o jedność chrześcijan

  Poznań: Od stu lat modlą się o jedność chrześcijan

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nabożeństwo w 90. rocznicę urodzin założycielki Ruchu Focolari Chiary Lubich w kaplicy Radia Emaus (Poznań, ulica Zielona) oraz liturgia świętego Jan Chryzostoma (kościół katolicki na rynku Wildeckim w Poznaniu) - to dzisiejsze punkty Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Oba wydarzenia rozpoczną się o godzinie 18.30.
  Modlitwy o jedność chrześcijan odbywają się już ponad stu lat. Na ten pomysł wpadł w 1908 roku ksiądz Paul Wattson, anglikański duchowny. Oficjalnie tydzień został wprowadzony dopiero w 1936 roku. W Polsce przedstawiciele różnych Kościołów modlą się wspólnie od 43 lat. Termin nie jest przypadkowy. Kiedyś 18 stycznia wspominano świętego Piotra, a 25 stycznia świętego Pawła - dwóch głównych apostołów.

  W Wielkopolsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan organizuje Poznańska Grupa Ekumeniczna. W jej skład wchodzą duchowni sześciu wspólnot: prawosławnej, rzymskokatolickiej, ewangelicko-metodystycznej, ewangelicko-augsburskiej, polskokatolickiej i zielonoświątkowej. W tym roku modlitwy odbędą się jeszcze w cerkwi prawosławnej (sobota, godz. 18), kościele zielonoświątkowym (niedziela, godz. 18) oraz kościele ewangelicko-augsburskim (poniedziałek, godz. 18). Spotkania zaplanowano także w Lesznie (niedziela) i Pniewach (wtorek).

  W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się krótko po zakończeniu Europejskiego Spotkanie Młodych, zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Jej założycielem był protestant, brat Roger Schutz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo