Cięcia finansowe są też w Radiu Merkury

  Cięcia finansowe są też w Radiu Merkury

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W niezwykle trudnej sytuacji finansowej są publiczne media regionalne w Wielkopolsce. Tydzień temu pisaliśmy o drastycznych cięciach w poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, co już odbiło się na antenie.
  Zniknęły retransmisje sportowe, a także niektóre programy kulturalne i reporterskie. Jak się okazuje, program oszczędnościowy od nowego roku wprowadziło także Radio Merkury, publiczna rozgłośnia regionalna w Wielkopolsce, która jest samodzielną spółką. Na razie jednak finansowej dziury nie odczuwają słuchacze.

  Cięcia w radiu związane są przede wszystkim ze spadkiem ściągalności abonamentu, który w przypadku Merkurego stanowi aż 85 procent wszystkich kosztów. Władze rozgłośni do dziś nie mają oficjalnej informacji, jaką konkretną kwotę przyzna im na 2010 rok Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wiadomo tylko, że będzie to między 7 a 9 milionów złotych.

  - Jesteśmy realistami i spodziewamy się wariantu najbardziej pesymistycznego. To oznacza, że będziemy mieli mniej pieniędzy o jedną trzecią, stąd konieczne oszczędności - przyznaje Piotr Frydryszek, prezes Radia Merkury. - Pierwszym krokiem jest ograniczenie do absolutnego minimum wszelkich zakupów, a także niższe o dwadzieścia procent honoraria dla dziennikarzy - dodaje.

  Mniej będzie także różnego rodzaju przedsięwzięć reklamowych i promocyjnych, a także wyjazdów służbowych. Na razie nie ma mowy o zwolnieniach wśród załogi. Z anteny Merkurego nie znikają także popularne wśród słuchaczy audycje publicystyczne, ale prezes nie wyklucza, że w ciągu roku władze spółki będą do takiego rozwiązania zmuszone.

  - Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Jeśli jednak pieniędzy zabraknie, to będziemy musieli rezygnować na przykład z kosztownych produkcji reportażowych na rzecz "gadających głów" w studiu. Nie ma co ukrywać, że w ten sposób atrakcyjność programu na pewno spadnie - martwi się prezes Frydryszek.

  W porównaniu z 2009 rokiem spółka musi jednak znaleźć oszczędności w wysokości ponad 2,5 miliona złotych. W ubiegłym roku budżet Radia Merkury wynosił około 11 milionów złotych.

  Mniej pieniędzy o ponad jedną trzecią ma także na 2010 rok regionalny oddział Telewizji Polskiej w Poznaniu. Z tym, że TVP jest w mniejszym stopniu zależna od samego abonamentu, który stanowi około 35 procent wszelkich kosztów. Poznański oddział dostanie na ten rok około 16-17 milionów złotych (w tym ok. 7 mln zł z abonamentu) zamiast 25. W przeciwieństwie do Radia Merkury z anteny telewizyjnej już zniknęły niektóre programy. Widzowie nie mogą już oglądać między innymi katolickiego programu "Wróćmy do źródła" czy "Okna na Wielkopolskę". Nie ma także "Teleskopu" o godzinie 8.45.

  - Wyliczyłem, że spadnie aż czternaście programów. To jest zabójstwo dla oddziału. Nie wiem, czy aż tak wielkie cięcia były potrzebne. Musimy się z tym dokładnie zapoznać - mówi profesor Waldemar Łazuga, szef rady programowej poznańskiej telewizji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na finansowanie......

  Bogdan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Na finansowanie polskiego radia i telewizji nie ma pieniędzy, a na prywatny festiwal z Łodzi miasto chce finansować z naszych podatków? Czegoś tu nie rozumiem?
  Owszem restrukturyzację w radiu i...rozwiń całość

  Na finansowanie polskiego radia i telewizji nie ma pieniędzy, a na prywatny festiwal z Łodzi miasto chce finansować z naszych podatków? Czegoś tu nie rozumiem?
  Owszem restrukturyzację w radiu i telewizji trzeba przeprowadzić,jak w każdej firmie, ale prywacizny miasto nie ma prawa z naszych pieniędzy dawać.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo