Poznań chce przejąć łódzki festiwal Camerimage

  Poznań chce przejąć łódzki festiwal Camerimage

  Marcin Kostaszuk, Anna Pawłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Marek Żydowicz, twórca festiwalu Plus Camerimage i prezes miejskiej spółki Camerimage Łódź Center, zapowiada, że wobec postawy radnych PO i SLD, którzy zablokowali uchwałę pozwalającą złożyć zamówienie na projekt architektoniczny u Franka Gehry'ego, umowa o zawiązaniu spółki Camerimage Łódź Center pomiędzy Fundacją Tumult, Fundacją Sztuki Świata i miastem została rozwiązana. Festiwal może zatem znaleźć swe miejsce w innym mieście. Niewykluczone, że w Poznaniu.
  - Nie jest tajemnicą, jakie propozycje się pojawiają, nie o wszystkich może państwo wiecie - mówił niedawno łódzkim radnym Marek Żydowicz.
  Czy za propozycją przejęcia Camerimage stoi Poznań?

  - Rozmawiałem już o tym z Markiem Żydowiczem. Potwierdzam: Poznań jest zainteresowany przejęciem festiwalu Camerimage. Jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią przestrzeń i stworzyć najlepsze warunki dla jego organizacji.
  Na razie jednak czekamy na rozwój wydarzeń w Łodzi, wiemy doskonale, jak bardzo to wydarzenie jest związane z tym miastem. Twórcy Camerimage wiedzą jednak o naszej gotowości do podjęcia rozmów - mówi Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania.

  Prezydent nie chciał nam powiedzieć, jaką przestrzeń na potrzeby Camerimage ma na myśli. Nieoficjalnie jednak mówi się - i jest to wizja logiczna - że miejscem tym mogłoby być poznańskie Kinepolis, będące największym w Polsce kompleksem sal kinowych. - To nie jest takie proste, że Żydowicz powie, że zabiera sobie festiwal - wypomina Mariusz Walasek. Przewodniczący łódzkiego klubu radnych PO może nie pamiętać, że w ten sam sposób Łódź zdobyła festiwal Camerimage w 2000 r., gdy Żydowicz "zabrał" go z Torumia.

  Chwilowo sytuacja w Łodzi uległa zamrożeniu. Obie strony - Marek Żydowicz i radni miejscy - czekają na komisarza, którego na miejsce odwołanego w referendum prezydenta Kropiwnickiego wskaże premier.

  Camerimage - festiwal z prestiżem
  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage istnieje od 1993 roku. Pierwsze edycje odbywały się w Toruniu, a od 2000 roku gości go Łódź. Prowdzone przez gwiazdy kina seminaria i warsztaty przyciągają zarówno zawodowych twórców, jak i studentów szkół filmowych z całego świata. W tym roku gośćmi byli reżyser Volker Schlöndorff i hollywoodzki gwiazdor Bill Murray. W październiku ubiegłego roku organizująca Camerimage Fundacja Tumult została uhonorowana certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej "Turystyczny produkt roku 2009".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznań wszystkie nieudane........

  Bogdan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Poznań wszystkie nieudane, niepotrzebne i kosztowne imprezy ma organizować z pańtwowego budżetu, tylko z jakiej racji. Transport miejski leży na łopatkach, a panowie kombinują, żeby zasłynąć na...rozwiń całość

  Poznań wszystkie nieudane, niepotrzebne i kosztowne imprezy ma organizować z pańtwowego budżetu, tylko z jakiej racji. Transport miejski leży na łopatkach, a panowie kombinują, żeby zasłynąć na całą Polskę co to w Poznaniu się dzieje niczym "Ameryka".Jeżeli autor-twórca chce ten festiwal zbudować to niech to robi za swoje pieniądze i niechgitary nie zawraca. W tym krajuniema na co wydawać pięniędzy z naszych podatków. Wszyscy twierdzą, że w finansach Poznania i całego kraju jest zadłużenie. Najlepiej okraść przyszłych emerytów i sprawa będzie zalatwiona. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poznan to wies

  Wyrocznia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  poznan jako zapadła prowincjonalna wiocha-zascianek grobelnego nie zasługuje na camerimage

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo