Pogoda: Mróz nie odpuszcza. W przyszłym tygodniu minus 20!

  Pogoda: Mróz nie odpuszcza. W przyszłym tygodniu minus 20!

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Do zwałów śniegu na ulicach miasta zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Przyjdzie nam teraz przyzwyczajać się do coraz niższych temperatur.
  - W weekend nie będzie jeszcze tak źle - mówi Eugeniusz Szwed, kierownik biura prognoz meteorologicznych IMGW w Poznaniu. - Temperatura może spaść do minus 13 stopni. Skrajnie niskie temperatury będą w przyszły wtorek, środę.

  To, co pokazywać nam będą termometry nijak się jednak będzie miało do tego, jaką temperaturę będziemy odczuwać. Wiatr, którego również należy się w nadchodzących dniach spodziewać, sprawi że temperatura odczuwalna będzie oscylować w okolicach minus 20 stopni Celsjusza! - Wiatr ma znaczący wpływ na temperaturę - tłumaczy Eugeniusz Szwed. - Wiatr wiejący z prędkością 5-7 m/s przy temperaturze minus 8 sprawia wrażenie, że temperatura wynosi minus 20 stopni.


  Arktyczne mrozy przynosi nam potężny wyż znad zachodniej Syberii. Na szczęście Wielkopolska przykryta jest "pierzynką" z chmur - przy bezchmurnym niebie temperatura spadłaby jeszcze bardziej. Zima nie odpuści na pewno do końca przyszłego tygodnia - dopiero w okolicach piątku ociepli się a temperatura wzrośnie do 0 stopni.

  Tylko w ciągu ostatniego tygodnia w Polsce mrozy najbardziej dały się we znaki mieszkańcom południowych i południowo-wschodnich regionów. - W całym kraju bez prądu jest obecnie ponad 25,5 tys. odbiorców - powiedział dyżurny Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - W Małopolsce energii elektrycznej nie ma 23,5 tys. domów, na Śląsku 1160.

  W niektórych miejscowościach Małopolski mieszkańcy muszą sobie radzić bez prądu już z góra tydzień. Tak jest na przykład w Myszkowie, gdzie energii elektrycznej pozbawiona jest cała dzielnica. Są też takie miejsca, gdzie jest zupełnie ciemno - nie ma prądu ani w mieszkaniach ani w przydrożnych latarniach. - Wojewoda Małopolski wystąpił do ministra obrony narodowej o wsparcie - słyszymy w RCB. - Żołnierze wysłani na miejsce usuwają oblodzenie na przewodach elektrycznych.

  W Wielkopolsce sytuacja jest zgoła inna. - Brak jest odbiorców bez prądu, brak miejsc zagrożonych odcięciem - mówi dyżurny RCB. Raporty o sytuacji związanej z zimą trafiają z Wielkopolski do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa codziennie. - Pełnimy całodobowy dyżur telefoniczny - informuje Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. - Pod numerem 0-61 8549900 można zgłaszać awaryjne sytuacje związane z sytuacją atmosferyczną.

  W czasie tak mroźnej zimy należy szczególną uwagę zwracać na dzieci i osoby starsze. - Z małymi dziećmi można wyjść na krótki spacer, gdy jest do minus 8 stopni i jest pogodnie - mówi dr Krystyna Kazimierska, kierownik Poradni Naramowickich w Poznaniu. - Przy niższych temperaturach, jeśli nie jest to konieczne, nie należy z domu wychodzić w ogóle.

  Ale jeśli już trzeba, to należy się do tego odpowiednio przygotować. - Ubrać się ciepło, na tak zwaną cebulkę - mówi dr Krystyna Kazimierska. - Wystające części ciała posmarować kremem, aby uniknąć odmrożeń.

  Ciepłe czapki i buty to nieodzowny element ubioru w nadchodzącym tygodniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo