Kalisz: Kryzys opóźnia rozbudowę szpitala

  Kalisz: Kryzys opóźnia rozbudowę szpitala

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu nie otrzyma w tym roku pieniędzy na budowę nowego bloku operacyjnego i rozbudowę oddziału intensywnej opieki medycznej. A jest to konieczność, bowiem niebawem w jednym gmachu przy ulicy Poznańskiej będą się mieścić oddziały dziecięce przenoszone z ulicy Toruńskiej.
  15 mln złotych zaplanowane w wieloletnim planie inwestycyjnym zostało na razie wykreślone przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, któremu podlega kaliska lecznica.

  - Do budżetu wpłynie w tym roku mniej pieniędzy i stąd taka decyzja zarządu województwa. Jest jednak zapewnienie, że odpowiednie fundusze znajdą się w przyszłym roku - mówi Kazimierz Kościelny, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. - Natomiast prace związane z adaptacją przenoszonych oddziałów przebiegać będą zgodnie z planem.

  Brak inwestycji związanej z budową bloku operacyjnego ostro krytykuje zakładowa Solidarność.
  - Dostęp do bloku operacyjnego w szpitalu przy ulicy Poznańskiej jest mocno ograniczony, a lekarze walczą o każde wolne miejsce, aby móc przeprowadzać operacje - tłumaczy Władysław Gorzkiewicz, członek Sekcji Regionalnej Służby Zdrowia NSZZ Solidarność i zarazem szef związku w kaliskim szpitalu. - Pojawienie się dodatkowego oddziału dziecięcego bez zapewnienia dodatkowego bloku operacyjnego uważamy za nieracjonalne i sprzeczne z interesem wszystkich pacjentów.

  Blok operacyjny w kaliskim szpitalu ma osiem sal, ale jedna ma status czuwającej, czyli gotowej do przyjęcia na przykład ofiar wypadków. Z bloku musi korzystać osiem oddziałów. Siłą rzeczy, nie wszystkie mają możliwość, aby przeprowadzać zabiegi codziennie.
  Dyrekcja szpitala stara się jednak studzić emocje.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo