Poznań: Za mało pieniędzy dla niepełnosprawnych

  Poznań: Za mało pieniędzy dla niepełnosprawnych

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Czy w tym roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu zabraknie pieniędzy na dofinansowania rehabilitacyjne? Choć decyzja o tym, jaka kwota zostanie przekazana samorządom, zapadnie dopiero w lutym, to już wiadomo, że pieniędzy będzie zbyt mało. A z powodu dużej liczby chętnych już w zeszłym roku nie udało się zrealizować dużej części złożonych wniosków.
  - Środki na dofinansowanie rehabilitacyjne są niestety co roku zmniejszane - twierdzi Dorota Potejko, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełno-sprawnych. - O ile w 2008 roku dostaliśmy 10 mln złotych, to w zeszłym roku tylko 7,7 mln. Im mniej pieniędzy, tym trudniejszy ich podział, a w konsekwencji części osób, które starają się o dofinansowanie, musimy odmawiać - mówi przedstawicielka Urzędu Miasta.


  Pieniądze dla poznańskiego MOPR są dzielone w Urzędzie Miasta. Przesyła je Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który z kolei dzieli je wg tzw. algorytmu. W zeszłym roku Poznań otrzymał 7,7 mln. Cała kwota musi wystarczyć z jednej strony na rehabilitację zawodową, z drugiej na rehabilitację społeczną. Z przekazanych z PFRON-u pieniędzy trzeba także sfinansować warsztaty terapii zajęciowej. Jak je podzielić, żeby wystarczyło dla wszystkich? To praktycznie niemożliwe.

  Dlatego w zeszłym roku wielu klientów poznańskiego MOPR, którzy zwrócili się o dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych, likwidację barier architektonicznych czy dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego zostało odesłanych "z kwitkiem". W sumie nie zrealizowano około 2 tysięcy złożonych wniosków. Kłopot w tym, że nawet jak pieniędzy nie wystarcza, MOPR nie może starać się o ich pozyskanie z innych źródeł. To mogą być tylko pieniądze pochodzące z PFRON-u.

  - Nie mamy możliwości, by zdobywać pieniądze z innych źródeł - mówi Lidia Leońska z poznańskiego MOPR. - Dlatego staramy się współpracować z organizacjami pozarządowymi, które mogą dać na przykład wózek inwalidzki czy protezę - mówi pracownica MOPR.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo