Wielkopolska liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy

  Wielkopolska liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolska wydała w 2009 roku najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej spośród szesnastu województw w kraju - wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Kwota nieco ponad jednego miliarda złotych jest rekordowa.
  Jeśli jednak chodzi o realizację założonych na ubiegły rok planów, to jesteśmy na piątym miejscu od końca. Mieliśmy ambitne projekty, które udało się zrealizować jedynie w 83 proc.

  - Nie ulega wątpliwości, że Wielkopolska jest w czołówce regionów, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy unijnych. I zapewniam, że nie jest to kurtuazyjna opinia - mówiła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego podczas wizyty w Poznaniu pod koniec 2009 roku.

  Tę ocenę potwierdzają teraz oficjalne statystyki. Kwota miliarda złotych robi wrażenie. Tym bardziej że drugie w tej klasyfikacji województwo dolnośląskie wydało ledwie 552 miliony złotych, a dla porównania mazowieckie z Warszawą jedynie 188 milionów złotych.

  - Najwięcej pieniędzy w naszym regionie poszło między innymi na dotacje dla przedsiębiorców i wspieranie małych i średnich firm. Byliśmy aktywni w programach szkoleniowych. Istotną kwotą jest także rewitalizacja linii kolejowych do Wągrowca i Wolsztyna - mówi Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, odpowiedzialny za wydatki unijne.

  Niestety, nie udało się rozpocząć ważnych inwestycji komunikacyjnych, bo polskie prawo nie było dostosowane do przepisów unijnych związanych z ochroną środowiska. Dlatego dopiero w tym roku ruszy budowa dróg, na przykład obwodnicy Murowanej Gośliny. A otwieraną dziś obwodnicę Krobi na południu Wielkopolski zrealizowano z pieniędzy budżetu województwa wielkopolskiego, a nie dotacji unijnej.

  Do pełni szczęścia jest jednak daleko. Urząd Marszałkowski chciał w ubiegłym roku wydać o ponad 200 milionów złotych więcej. Zrealizowaliśmy plan tylko w 83 procentach. Gorsze od nas jest jedynie podkarpackie, łódzkie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie.

  - Niestety, pod koniec roku rząd wstrzymał wypłatę zaliczek dla przedsiębiorców. Sprawa była głośna w całym kraju. Dlatego zakładanego planu nie zrealizowaliśmy w stu procentach - tłumaczy wicemarszałek Wojtasiak.

  W tym roku ruszą m.in. unijne inwestycje w kulturze. W najbliższych dniach zostanie także ogłoszony przetarg na zakup 20 elektrycznych pociągów dla przewozów regionalnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo