Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puśćmy zimie kolorowe oczko

Redakcja
Granat, indygo, modrak, błękit - wszystkie odcienie niebieskiego są w tym sezonie dozwolone
Granat, indygo, modrak, błękit - wszystkie odcienie niebieskiego są w tym sezonie dozwolone Douglas
Idealny make-up na zimę musi nie tylko zdobić, ale i chronić naszą twarz przed mroźnym powietrzem i zanieczyszczeniami. O sztuce zimowego makijażu i strojach, które będą do niego pasować, piszą Katarzyna Sklepik i Elżbieta Sobańska.

Kobieta zmienną jest - każda z nas czasem bywa zmysłową i romantyczną dziewczyną, czasem uwodzicielskim wampem albo elegancką kobietą. Najlepszym odzwierciedleniem naszego samopoczucia jest przede wszystkim odpowiednio dobrany ubiór i makijaż. W tym sezonie styliści pozwalają nam czerpać z wielu stylów i fasonów.

Makijaż na każdą porę

Zimą zmienia się także "dress code" makijażu, który poza zdobieniem twarzy pielęgnuje ją. O tej porze roku należy chronić skórę nie tylko przed mrozem i zimnym wiatrem, ale także przed ogrzewanymi i suchymi pomieszczeniami.

Nie można zapominać, że skóra podczas mrozu nie odczuwa zgubnego działania promieni słonecznych. Zaczynamy więc od naszego największego sojusznika bazowego, którym jest krem. Ten idealny dba również o elastyczność naczyń krwionośnych i koi skórę. - Pamiętajmy o filtrach słonecznych, bo mróz usypia czujność skóry na szkodliwe działanie promieni słonecznych - mówi Paulina Tokarek, wizażystka perfumerii Douglas. - Zimą skóra kobiet ma dużo większe wymagania, którym powinien sprostać także dobry podkład. Ważne by był on odżywczy, wygładzający i nadawał blask.

Równie ważny jest odpowiedni dobór koloru podkładu. Warto pamiętać, że zimą światło ma zabarwienie chłodne, niebieskie, więc najodpowiedniejsze będą kolory w żółtych tonacjach, by uniknąć efektu chorej, zmęczonej i bladej skóry. Pamiętajmy o naturalności, bo teraz modny jest świeży wygląd, tak zwany "efekt drugiej skóry". Niezbędny jest też róż, który ożywi nawet bardzo zmęczoną twarz. Tak przygotowana baza makijażu staje się naszym płótnem do dalszej zabawy z kolorami zimy.

Dobry wygląd w pracy

Kobiety po trzydziestce efekt zmysłowej, pełnej naturalnej świetlistości skóry uzyskają, stosując róż w odcieniach płatków kwiatów i przydymiony makijaż oczu. Od poprzednich sezonów różni go łagodniejsze nakładanie kolorów szarych, fioletowo--grafitowych, kakaowych i grafitowych kobaltów. Makijaż roztarty jest bardzo płynnie, bez graficznych, widocznych linii.

Usta są matowe lub delikatnie muśnięte naturalnym błyszczykiem dającym efekt - modnych ostatnio - mokrych ust. - Dla kobiet w wieku lat 40 dobry będzie róż dopasowany do karnacji, w świeżym odcieniu, oczy w poszarzałych fioletach, wrzosach, kakaowych, chłodnych brązach, złocistych beżach. Usta niech będą muśnięte pomadką w odcieniach naturalnych, albo podkreślających kolor z domieszką pigmentu wina - radzi Paulina Tokarek.
Z kolei panie po 50. roku życia powinny stosować zmieszane pigmenty żółte i różowe w podkładach, które rozświetlają i korygują przebarwienia. - Róż na policzkach niech będzie delikatny, pudrowy, świeży, a makijaż oka miękki i bez krawędzi - dodaje wizażystka. Zalecane barwy: ciepłe zmieszane z chłodnymi, pomadki stonowane, odcienie pudrowo-różowo-winne.

Fiolety, brązy i beże

Nowoczesna kobieta lubi ubrania o lekko sportowym charakterze, rustykalne, grubo dziane swetry, ciekawe swetry ze ściegiem warkoczowym, sweterki z delikatnej dzianiny w stylu klubowym i bluzki koszulowe.

- Chętnie łączy je z dopasowanymi żakietami, spódnicami lub dżinsami - mówi Paulina Kurniczak, stylistka. - Wszystko zależy od tego, jaki dress code obowiązuje w jej zakładzie pracy.
W tym sezonie nieodłącznym elementem garderoby jest także sweter w romby w kolorach pasujących do wszystkich ubrań. Bazę kolorystyczną do biur tworzą różne odcienie błękitów i szarości - od jasnych po ciemne - oraz biel. Paletę uzupełnia pudrowy lilaróż.

- Dobre do pracy będą także rozpinane swetry, które charakteryzują modna linia w kształcie litery A - uważa stylistka. Kraciaste kurtki z paskiem, wykonane z przyjemnie miękkich, szlachetnych materiałów oraz płaszcze blezerowe i pełne ciekawych detali zimowe kurtki, z dużymi kołnierzami, częściowo lamowane sztucznym futrem będą odpowiednie na tę porę roku. Podstawą kolorystyczną modnych, pikowanych kurtek, wełnianych płaszczy oraz kurtek typu parka są trzy, naturalne odcienie: brunatno-szary, antracyt i brąz. Dodatkowo ciekawym uzupełnieniem kolekcji są dopasowane szaliki, czapki, rękawiczki i torebki we wszystkich kolorach.

Lata 80. królują!

W zależności od wieku można zabawić się makijażem. Zimą dla nastolatek obowiązuje absolutny hedonizm kolorystyczny, lata 70. i 80. zdominowały obecne trendy. Bawmy się więc kolorem. Zapomnijmy o zasadach i puśćmy wodze fantazji, postawmy na niespotykane kombinacje barw. Szmaragd, indygo, rubin, fiolet - takie zestawienia są jak najbardziej trendy. Przy niskich temperaturach koloroterapia dobrze nam zrobi.

- Dla kobiet starszych mamy szarości w różnych wariacjach, kolory musztardy, kakaowe brązy, kolory ziemi i fiolety - radzi Paulina Tokarek. - Jednak w tym sezonie dozwolone są awangardowe dodatki kolorystyczne. Użyjmy więc naszej wyobraźni i stwórzmy swój własny i niepowtarzalny styl.
Przy eksperymentowaniu z makijażem starajmy się wybierać takie kosmetyki, które są odpowiednie dla naszej skóry.
- Niezbędne jest właściwe zdefiniowanie skóry przy doborze kosmetyków. Skóra sucha wymaga bogatszych, komfortowych konsystencji, skóra wrażliwa natomiast wymaga użycia specjalnych produktów dla niej przeznaczonych, łagodzących, kojących - wskazuje wizażystka. - Najmniej problematyczna jest skóra normalna.

Kobieta z klasą

Każda elegancka kobieta wie, że mężczyźni zwracają uwagę na oczy, dłonie i stopy. Do idealnego makijażu, który współgra ze strojem przydadzą się dobra torebka i buty. Długie, czarne kozaki modne były już w latach 80. Nosiła je między innymi Julia Roberts w filmie "Pretty Woman".

Teraz ten fason buta przeżywa swój wielki come-back. Dobrze komponują się z ubraniami w tonacjach beżu, czerni lub szarości. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wysokich kozaków spódnica nie powinna być zbyt krótka. Ładnie komponują się z długim, wełnianym, wiązanym w pasie swetrem lub zamszowym płaszczem. Całość możemy uzupełnić ciekawymi dodatkami - torebką-workiem, szalem, czy szerokim paskiem.

Idealny makijaż dla:

- blondynki:
zalecane są lekkie podkłady w odcieniach porcelanowych, róż brzoskwiniowy, pudrowy. Panie o tym kolorze włosów mogą malować usta w odcieniu beżowo- -morelowym, na wieczór śmiało mogą sobie pozwolić na ekstrawagancję i czystą elegancję w jednym, czyli szminkę w odcieniu winnej czerwieni. Z kolei oczy w ciągu dnia najlepiej będą wyglądały w beżach, delikatnych kakaowych brązach, wieczorem natomiast idealne będą szarości, grafity, fiolety. Blondynki mogą zaszaleć z kolorem mascary, używając granatowej lub w kolorze oberżyny.

- rudej:
powinna stosować podkład w odcieniu łososiowego różu, świetlisty, nawilżający. Natomiast oczy podkreślić najlepiej odcieniami szlachetnego złota, brązami. Na wieczór mogą być fiolety. Dla pań o włosach tycjanowskich
na usta odpowiedni jest brzoskwiniowy błyszczyk, a wieczorem najlepiej chłodna czerwień.
- szatynki:
może używać podkładów rozświetlających, dodających blasku, róż w odcieniu chłodnym, a usta w odcieniach naturalnych, czerwone najlepiej wyglądają matowe. Makijaż oka idealnie wygląda w ciemnych, chłodnych brązach w odcieniu mokki, szarościach, granatach, kobaltach, które są idealnymi kolorami na wieczór.

- brunetki:
dobre są podkłady w odcieniach cielistego brązu, zaznaczone kości policzkowe. Z ciemnymi włosami oraz oprawą oczu idealnie współgrają odcienie złota, granatu, turkusu, a wieczorem może śmiało dodać liner. Usta niech podkreśli ciemnoróżową pomadką, a na wieczór idealna będzie purpura.

Jaki puder?
Zależy to od rodzaju skóry: skóra sucha, dojrzała będzie się czuła doskonale w pudrze w płynie, natomiast panie o skórze mieszanej w kierunku tłustych często sięgną po puder sypki czy też kamień, które są chętnie używane w porze letniej.

Jaki podkład dla cery?
Dla jasnej - odcienie porcelanowe, kości słoniowej, zażółcone beże. Dla cery śniadej- cieliste odcienie brązu.

Jak dopasować odcień podkładu czy pudru?
Wybiera się odcień zbliżony do karnacji oraz odcień o ton jaśniejszy i ton ciemniejszy. Nakładamy trzy paski podkładów na kości żuchwy. Ten który stapia się idealnie, jest kolorem podkładu czy pudru.

Cienie w kamieniu czy w kredce?
Cienie w kamieniu są trwalsze, kredki mogą w ciągu dnia odbijać się na powiece.

Pomadka czy błyszczyk?
Usta wąskie - błyszczyki, optycznie powiększające usta. Błyszczyk nie nadaje się przy makijażu biznesowym, gdzie sprawdzi się pomadka. Jest to też kwestia charakteru makijażu i preferencji. W tym sezonie modne są usta podkreślone pomadką w odcieniach jeżyn, jagód, borówek.

Kiedy korektor?
Korektorem maskuje niedoskonałości. Używamy go po podkładzie, przed pudrem.

Kredka do oczu czy liner?
Kredka jest dla każdej pani, liner - przy dużej powierzchni powieki, by nie zmniejszyć optycznie spojrzenia.

Jaki tusz poza czarnym?.
- blondynka: granat, szary,
- ruda: fioletowy, turkusowy,
- szatynka: grafit, bakłażan,
- brunetka: fiolet, kobalt, szafir.

Kiedy sztuczne rzęsy?
Sztuczne rzęsy są modne. Delikatniejszy efekt dają kępki, natomiast paski dają efekt mocniejszy, wyrazisty.

Jak używać konturówki?
Modne: w odcieniu naturalnym ust, pokrywa się usta konturówką, a potem nanosi pomadkę pędzelkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski