Konin: Urząd nie chce niepełnosprawnych

  Konin: Urząd nie chce niepełnosprawnych

  Radek Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Koniński Urząd Miejski jest pierwszym w Wielkopolsce, który przestał płacić obowiązkowe składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Stało się tak, choć nie zatrudniono nowych osób.
  Każda firma czy instytucja, która zatrudnia powyżej 25 osób na pełnym etacie, musi płacić składkę na rzecz PFRON, jeśli nie zatrudnia określonej liczby osób niepełnosprawnych. Jest to skomplikowany algorytm, według którego wylicza się procent miejsc pracy dla niepełnosprawnych w stosunku do wszystkich etatów. O zwiększenie odsetka osób z orzeczoną niepełno-sprawnością walczył radny Dariusz Wilczewski. Według niego, spełnienie limitów oznacza, że rocznie Urząd Miejski zaoszczędzi 26 tys. zł. Jednak jak się okazuje, choć koniński urząd spełnia obecnie normy, to jednak nie zatrudniono żadnej nowej osoby.

  - Stało się tak dlatego, że kilkoro naszych pracowników otrzymało orzeczenia o niepeł. Na zatrudnienie osób na wózkach nie ma szans, gdyż nie jesteśmy na to przygotowani. Państwo w żaden sposób nas do tego nie zachęca finansowo - mówi Marek Zawidzki, sekretarz UM w Koninie.

  Z kolei Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji "Podaj Dalej", mówi, że wszystko zależy od dobrej woli. - Stworzenie miejsca dla niepełnosprawnego często zależy bardziej od dobrej woli niż od pieniędzy - twierdzi.

  Prezydent Kazimierz Pałasz mówi ponadto, że w urzędzie obowiązują odpowiednie procedury przy zatrudnianiu. Nie ma żadnych preferencji co do niepełnosprawnych. - Podstawowym kryterium jest fachowość i wykształcenie. Musimy przestrzegać procedur. Zresztą problem nie jest tak jednoznaczny, gdyż zwolnienie ze składek powoduje, że mniej pieniędzy trafia do PFRON-u, czyli dla niepełnosprawnych - uważa Kazimierz Pałasz.

  Inne urzędy w regionie płacą na PFRON, choć same tworzą miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Tak jest między innymi w konińskim starostwie. Tam też, dzięki wsparciu PFRON-u, zamontowano win-dę, aby osoby mające problemy z poruszaniem mogły dotrzeć do każdego wydziału. Tej możliwości nie mają niepełno-sprawni interesanci w Urzędzie Miejskim.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo