Poznań: Ogrody przy stadionie już się nie obronią?

  Poznań: Ogrody przy stadionie już się nie obronią?

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Działkowcy stracą swoje miejsce wypoczynku z powodu modernizowanego stadionu w Poznaniu. Zostanie im odebrany teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Ustronie", który leży w sąsiedztwie stadionu przy Bułgarskiej. Choć decyzja o całkowitej likwidacji już zapadła, to użytkownicy działek zapowiadają, że o ogród będą walczyć.
  - Nie zgadzamy się, by zniszczono to, co zostało wypracowane przez ponad 50 lat - mówi Zdzisław Szarata, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Obrony ROD "Ustronie" w Poznaniu. - Owszem, kawałek trzeba oddać na poszerzenie drogi. Ale jeszcze dwa lata temu nikt nie mówił o całkowitej likwidacji. Przecież można poszerzyć wejścia i w razie czego teren może służyć jako miejsce dla opróżnianego w krytycznej sytuacji stadionu - twierdzi Szarata.


  Na razie nie ma jeszcze dokładnej daty likwidacji. Najprawdopodobniej rozpocznie się ona jesienią i będzie miała dwutorowy przebieg. Z jednej strony zajmie się tym spółka Euro Poznań 2012, z drugiej Zarząd Dróg Miejskich, który będzie poszerzał biegnącą przy ogrodzie drogę.

  Swoje miejsce wypoczynku straci wówczas 106 działkowców, których teren zajmuje łącznie ponad 6 hektarów. Dla władz ogrodu decyzja o likwidacji jest niewygodna, ale liczą one, że wspólnie z zarządem okręgowym uda się wypracować korzystny dla obu stron konsensus. Pytanie tylko na jakich warunkach?
  - Ja się działkowcom nie dziwię, a i dla nas ta decyzja wcale nie jest łatwa - mówi Przemysław Panowicz, prezes ROD "Ustronie" w Poznaniu. - Teren należy jednak do miasta, dlatego my możemy jedynie walczyć o to, by otrzymać jak najkorzystniejsze odszkodowania, lub działki na terenie innych ogrodów - mówi prezes.

  O zgodnej z wolą użytkowników ogrodów likwidacji zapewniają przedstawiciele spółki Euro Poznań 2012. To ona ma się zająć ich stopniowym usuwaniem. Zdaniem pracowników spółki w tej chwili można tylko mówić o tym, na jakich warunkach zrekompensować straty. Rozmowa o cofnięciu decyzji jest bowiem bezprzedmiotowa.
  - Te ogrody muszą stąd zniknąć ze względów bezpieczeństwa - twierdzi Michał Prymas ze spółki Euro 2012. - Potrzebny jest teren do obsługi stadionu w razie krytycznych sytuacji. Jak dojdzie do ewakuacji, to musi on być pusty w ciągu 8,5 minuty, a ludzie muszą gdzieś się podziać. Działki są jedynym miejscem, które może spełnić rolę tego typu wentyla bezpieczeństwa dla stadionu. Chcemy jednak sprawę rozwiązać tak, by zadowolić użytkowników ogrodów. Dlatego najprawdopodobniej będą dwie możliwości do wyboru, albo wypłata odszkodowania i rezygnacja z działki, albo przeniesienie na teren innego ogrodu oraz odszkodowanie za nakłady poniesione na gruncie - wylicza Prymas.

  Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje jednak działkowców. Ich zdaniem wszystko można zrobić w taki sposób, by nikogo nie krzywdzić. Dlatego zapowiadają, że w najbliższym czasie będą wszelkimi możliwymi sposobami dążyć do zmiany decyzji.

  A czy teren pozostanie pustym placem? To okaże się dopiero wtedy, jak zostanie skończony projekt na zagospodarowanie terenów dookoła stadionu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ROD Ustronie

  Działkowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Strefa bezpieczeństwa na terenie ogrodkow działkowych Ustronie jest potrzebna a 6 godzin w roku 2012. Później będzie tutaj gielda z gaciami taka jak na Bema.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Likwidacja działek

  Włodek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Jak sie nie dogadają z uzytkownikami działek to nagle na działkach przestanie rosnąć, ziemia sie wyjałowi etc. Podobnie jak Spłoneły "uciażliwe" budynki w Poznaniu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może już jest chętny?

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Szkoda,że nie ma ani słowa dlaczego należy zlikwidować wszystkie działki. Czy juz jest jakiś deweloper, chetny na "zbędny" teren?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Działki

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Najlepiej zburzyć, a co będzie później to będziemy się zastanawiać... To takie same podejście jak budowa tego stadionu, zbudujmy kolosa prawie na 50 tys, a później się zastanowimy, co z nim zrobić...rozwiń całość

  Najlepiej zburzyć, a co będzie później to będziemy się zastanawiać... To takie same podejście jak budowa tego stadionu, zbudujmy kolosa prawie na 50 tys, a później się zastanowimy, co z nim zrobić i jak go zapełnić. Z takim podejściem daleko nie zajedziemy.
  Może od razu Prymas niech powie, że nie pasuje aby w okolicy reprezentatywnej Poznania, a takim miejscem będzie stadion mają stać ogródki. Ul. Ptasia wymaga rozbudowy, ale wystarczy, aby od strony tej ulicy obciąć 1 rząd działek, a nie wywalać całość. Działkowcy na pewno by zrozumieli, gdyby w miejscu ich działek został zbudowany basen, albo jakaś sportowa hala, ale jak słyszą, że zostanie to zlikwidowane i zostanie pusty plac, bo musi być miejsce na ewakuacje, to nie dziwne, że tego bronią.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a działki?

  Antyszczur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Równie dobrze można napisać, że ogródki działkowe to siedlisko SBków, badylarzy i innych niereformowalnych dziadów. Natomiast nie od dziś wiadomo, że zarządy ROD to przechowalnia dla starej...rozwiń całość

  Równie dobrze można napisać, że ogródki działkowe to siedlisko SBków, badylarzy i innych niereformowalnych dziadów. Natomiast nie od dziś wiadomo, że zarządy ROD to przechowalnia dla starej nomenklatury... ;Pzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zas..... propaganda

  Szczur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Teraz modne jest używania słów - wytrychów "względy bezpieczeństwa", mających być uniwersalnym szantażem i usprawiedliwiać każde draństwo. Za komuny podobnie działały "inne ważne przyczyny...rozwiń całość

  Teraz modne jest używania słów - wytrychów "względy bezpieczeństwa", mających być uniwersalnym szantażem i usprawiedliwiać każde draństwo. Za komuny podobnie działały "inne ważne przyczyny państwowe".

  Jak znam życie, działacze piłkarskiej hucpy chcą tam urządzić dodatkowy parking dla kibolskich samochodów. Mieszkańcy okolicy mają tego stadionu, i odwiedzającego go zapijaczonego penerstwa dość od dawna, a najciekawsze dopiero się zacznie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo