Sąd: Profesor Jan Winiecki wywalczył kolejny proces

  Sąd: Profesor Jan Winiecki wywalczył kolejny proces

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Profesor Jan Winiecki wywalczył dzisiaj kolejny proces - Sąd Okręgowy uchylił skazujący go wyrok poznańskiego Sądu Rejonowego. - Mam nadzieję, że tym razem merytoryczne argumenty doprowadzą do zmiany orzeczenia - powiedział profesor Winiecki.
  W sierpniu poznański Sąd Rejonowy uznał go winnym zniesławienia Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, w felietonie opublikowanym w 2007 roku w "Głosie Wielkopolskim". Profesor zakwestionował w nim dyplomy i poziom wiedzy ekonomicznej prezesa. Sławomir Skrzypek pozwał ekonomistę do sądu. Ten uznał Jana Winieckiego winnym i ukarał finansowo: 10 tysiącami grzywny i obowiązkiem wpłacenia 20 tysięcy na Caritas. Zaocznie, bo ani oskarżony ani jego adwokat Jerzy Naumann, nie przyjechali na ostatnią rozprawę. Adwokat zachorował, więc przesłał do poznańskiego sądu faks z prośbą o jej odroczenie.

  - Udzieliłem porady panu profesorowi, by się na próżno nie fatygował do Poznania.
  Moja czujność została uśpiona informacją, że faks dotarł do sądu... - Faks został nadany od godzinie 9.21. Po 24 sekundach dotarł do sądu wniosek o zniesienie terminu rozprawy, która miała rozpocząć się o godzinie 11 - mówił dzisiaj sędzia Jarosław Ochocki.

  - Późniejsze tłumaczenia, że faksy były odbierane zbiorczo, nie mogą powodować ujemnych konsekwencji dla oskarżonego. Sąd pierwszej instancji powinien rozpoznać wniosek obrony, a nie zamknąć przewód sądowy - bez końcowej mowy obrończej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo