Toruń: Sąd skazał poznańskiego ginekologa za błąd w sztuce...

  Toruń: Sąd skazał poznańskiego ginekologa za błąd w sztuce lekarskiej

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Sąd lekarski uznał w końcu, że poznański ginekolog Karol R. popełnił błąd w sztuce w lekarskiej. Skutek zaniedbania był tragiczny - jego pacjentka Anita N. urodziła martwe dziecko. Powodem było zbyt późne rozpoczęcie akcji porodowej.
  Niekorzystny dla medyka wyrok zapadł nie w Poznaniu, lecz w Toruniu. Poznańscy sędziowie najpierw uniewinnili swojego kolegę po fachu. Stwierdzili, że za śmierć dziecka odpowiada... bałagan organizacyjny w szpitalu. Potem, gdy po odwołaniu matki dziecka ponowne rozpatrzenie sprawy nakazał im Naczelny Sąd Lekarski w Warszawie, sprawą nie chcieli już się zajmować. Przewodniczący poznańskiego sądu argumentował, że chodziło o uniknięcie"nacisków medialnych".

  Sprawą uniewinnienia Karola R. zainteresowała się bowiem prasa. Ostatecznie ponowny proces lekarza odbył się w Toruniu. Został uznany za winnego i ukarany upomnieniem. Orzeczenie jest nieprawomocne. - Nie bardzo wierzyłam, że jakikolwiek sąd lekarski uzna winę ginekologa. Dlatego byłam zaskoczona, gdy dowiedziałam się o orzeczeniu sądu w Toruniu - mówi Anita N., która wskutek błędu lekarskiego straciła dziecko.

  Upomnienie dla ginekologa, orzeczone przez sąd lekarski w Toruniu, to jednak niewielka dolegliwość. Tym bardziej, że Karol R. kilka lat temu został skazany prawomocnie przez sąd powszechny. Po wyroku przez rok nie mógł wykonywać zawodu. Podczas tamtego procesu lekarz nie poczuwał się do winy. Został jednak skazany, bo biegli stwierdzili, iż ponosi odpowiedzialność za śmierć dziecka. Sąd podkreślił, że błąd lekarza był rażący i łatwy do uniknięcia. Płód miał bowiem 40 tygodni i był zdolny do życia poza organizmem matki. Sędziowie zauważyli też, że Karol R. nie chciał wziąć odpowiedzialności za własne postępowanie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo