Muzyka ma 400 twarzy

  Muzyka ma 400 twarzy

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przez 48 lat wykonano na nich około 1000 utworów, wystąpiło około 800 wykonawców, w tym roku na koncerty sprzedano 800 karnetów. To fenomen na skalę ogólnopolską. W sobotę w Auli UAM odbędzie się 400. Koncert Poznański.
  Pomysłodawcą tego najdłużej trwającego cyklu muzycznego w Polsce był w 1961 roku dziennikarz "Expressu Poznańskiego" Romuald Połczyński.

  - Każda szanująca się filharmonia robi coś dla szerokiej publiczności. W momencie, kiedy wpadłem na ten pomysł, nie myślałem, że koncerty te przetrwają pół wieku - wspomina Romuald Połczyński. Od początku przyjęto pewne zasady, dzięki którym koncerty przetrwały.
  Musiały być imprezami dla ludzi, którzy nie chodzą co piątek do filharmonii. Trzeba było ich pozyskać i zaproponować programy, które nie nastręczą kłopotów w odbiorze. Miały być i świętem, i spotkaniem towarzyskim.

  - Stałych bywalców rozpoznaję po gwarze, jaki słychać przed koncertem. To są po prostu dziś grupy towarzyskie - podkreśla Połczyński.

  Nie wszystkie koncerty odbyły się w Auli UAM. Latem 1972 roku przed Konkursem Wieniawskiego Orkiestra Filharmonii Poznańskiej była na obozie kondycyjnym w Wolsztynie. Koncert Poznański odbył się w tamtejszym parku. W pierwszych latach cyklu powstała praca magisterska na ich temat, Z kolei 185. koncert odbył się w niedzielne przedpołudnie 13 grudnia 1981 roku, gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny. Solistą był organista Julian Gembalski, który zdecydował, że mimo dramatycznej sytuacji zagra. Wykonywał improwizacje na temat kolęd. Sala wypełniona była w połowie. Nikt nie przyszedł i nie zakazał koncertu. Tuż przed przerwą, gdy komentujący koncert Zbigniew Pawlicki mówił o kolędzie "Bóg się rodzi", głos mu się załamał. Publiczność była bardzo poruszona. W tym momencie koncert postanowiono zakończyć i wszyscy w ciszy rozeszli się do domów.

  Solistą jubileuszowego, 400. Koncertu Poznańskiego będzie młody rosyjski pianista Alex Kobrin. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi i słowem wzbogaci Antoni Wit.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo