Kalisz: Miasto rozbuduje monitoring. Będzie więcej kamer

  Kalisz: Miasto rozbuduje monitoring. Będzie więcej kamer

  AND

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rozbudowa monitoringu ma poprawić bezpieczeństwo kaliszan. Okiem kamer objęte zostanie całe ścisłe centrum
  Około 150 tysięcy złotych zamierza przeznaczyć samorząd Kalisza na zakup kolejnych kamer, które będą monitorowały ulice miasta. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w grodzie nad Prosną. Z danych policji wynika jednoznacznie, że w miejscach objętych nadzorem wizyjnym regularnie zmniejsza się liczba pobić, rozbojów czy uszkodzeń mienia, czyli najbardziej dokuczliwych przestępstw.

  Przetarg na kupno pierwszych trzech kamer szerokoobrotowych, które zostaną zamontowane w Śródmieściu już został ogłoszony i powinien zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu.
  W specyfikacji przetargu podano, że dane z kamer mają być przesyłane drogą radiową i będą trafiać także do kaliskiej policji. W planach jest również przetarg na kolejne cztery kamery. Przygotowana koncepcja przewiduje natomiast, że w mieście przybędą w sumie 23 kamery. Dzięki temu monitoring obejmie ścisłe centrum Kalisza, a także tereny niektórych spółdzielni mieszkaniowych.

  Kaliski monitoring działa od 1998 roku. Obecnie jest to dwanaście kamer. Osiem z nich sterowanych jest manualnie. Najnowsze zamontowano przy ulicy Jabłkowskiego. Obraz trafia bezpośrednio na ekrany monitorów w Centrum Obsługi Monitoringu Wizyjnego Miasta, którego obsługą zajmuje się Straż Miejska Kalisza. Dyżurni przez 24 godziny na dobę obserwują co dzieje się w mieście. Wszystko zapisywane jest na twardych dyskach. Kaliski system ma jednak jeszcze mankamentów. Część aparatury jest już wiekowa, a obraz pochodzący z części kamer pozostawia wiele do życzenia.

  W ubiegłym roku kamery monitorujące miasto zarejestrowały 297 różnego rodzaju zdarzeń. Od drobnych wykroczeń jak plakatowanie w niedozwolonych miejscach, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, czy choćby niedawna kradzież bombek ze stojącej przed ratuszem choinki po poważne bójki i pobicia.

  Nie brakowało również całej masy sprawców wykroczeń drogowych. Rekordowo zaczyna się bieżący rok. - W ciągu zaledwie siedmiu pierwszych dni monitoring wychwycił sześć zdarzeń, w tym aż trzy bójki - mówi Jolanta Styś, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Kalisza.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo