Śledztwo: DPS pod okiem prokuratora

  Śledztwo: DPS pod okiem prokuratora

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prokuratura wszczęła śledztwo po doniesieniu wiceprezydenta Poznania w sprawie podejrzeń o niezgodne z prawem traktowanie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. Obecnie przesłuchiwani są świadkowie.
  - Postępowanie wszczęto z paragrafu dotyczącego narażania na niebezpieczeństwo osób podlegających opiece. Na obecnym etapie sprawy nie podajemy bliższych informacji o jej przebiegu - poinformowała nas Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  Skierowanie do prokuratury doniesienia o podejrzeniu przestępstw rozważał także Wielkopolski Urząd Wojewódzki, który równolegle z Urzędem Miasta Poznania kontrolował DPS.

  - Uznaliśmy jednak, że nie ma co dublować działań, jeśli prokuratura zajęła się wcześniej złożonym doniesieniem - wyjaśnia Tomasz Stube z WUW.

  Ustaliliśmy, że poznańska prokuratura zleciła już policji czynności do wykonania. Przeprowadzono pierwsze przesłuchania świadków. W magistracie i WUW trwają finalne prace związane z przygotowaniem zaleceń pokontrolnych. Będą one bardzo obszerne, bo muszą objąć wszystkie stwierdzone nieprawidłowości. Nawet gdy zalecenia będą gotowe, to nie wiadomo, kiedy zmiany zaczną być wprowadzane. Zachorował bowiem dyrektor DPS-u, od którego zależy realizacja zaleceń.

  Działania urzędów to skutek kontroli wszczętych po publikacjach "Polski Głosu Wielkopolskiego". Od września zeszłego roku informowaliśmy o licznych, wieloletnich zaniedbaniach w placówce dla seniorów w stolicy Wielkopolski.

  Winnym zaniedbań w DPS może grozić nawet do pięciu lat więzienia

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo