Piosenka autorska: Arcymistrz słowa

  Piosenka autorska: Arcymistrz słowa

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jaromir Nohavica, bard, muzyk-samouk i mistrz Czech w scrabble, zaśpiewa we wtorek w Poznaniu.
  Postać nietuzinkowa, niemająca swego odpowiednika w naszym kraju buntowniczych, śpiewających poetów. No bo który z nich przyznałby się dobrowolnie do współpracy z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa?

  Ten rys biografii zaskoczył przed czterema laty nie tylko czeskich wielbicieli barda. Za sprawą świetnego filmu Petra Zelenki "Rok diabła" jego charakterystyczna postać stała się znana także w innych krajach. Deklarację o współpracy z bezpieką przyjęto nad wyraz wyrozumiale, wyraźnie oddzielając talent Nohavicy od jego działalności pozaartystycznej. Polskim dowodem owej wielkodusznej postawy możemy pochwalić się od 2009 roku, kiedy to grupa polskich artystów ze sceny piosenki poetyckiej decydowała się nagrać album "Świat według Nohavicy", z własnymi wersjami jego piosenek przetłumaczonych przez Antoniego Murackiego. Zaśpiewali między innymi Andrzej Sikorowski, Andrzej Ozga, Krzysztof Daukszewicz, Artur Andrus, Stanisław Soyka i Mirosław Czyżykiewicz.

  Sympatię Polaków Nohavica od lat odwzajemnia, nagrywając piosenki po polsku, w tym prześmiewczych "Milionerów". Podobnie dzieje się na koncertach w naszym kraju. - Kiedy tu jestem i mówię publicznie po polsku, to jest to trochę złudzenie: ja udaję, że mówię, a ludzie udają, że rozumieją. Jestem w Polsce drugi dzień i dlatego to trudne: do głowy przychodzą czeskie myśli, które muszę dopiero przetłumaczyć, i wygląda to tak, jakbym był bardzo głupi. Jestem, ale nie aż tak - mówił w wywiadzie dla "Panoramy Kultur".

  Co jeszcze warto wiedzieć o Nohavicy? W 1997 roku okazał się czeskim mistrzem gry w scrabble, fanatycznie uwielba klub Banik Ostrawa i zapewne jest wykonawcą najdłuższego koncertu w historii: ma na koncie występ, który trwał... 9 godzin. Wtorkowy wieczór zapewne będzie krótszy, ale też nie do przegapienia.


  Jaromir Nohavica
  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Medycznego (ul. Przybyszewskiego 37)
  wtorek 12.01, godzina 20
  bilety: 55, 65 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo