Nietypowa sztuka z alpejskich wyżyn

  Nietypowa sztuka z alpejskich wyżyn

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przez ponad tydzień na festiwalu Focus Switzerland Poznań będzie gościł choreografów, muzyków i performerów ze Szwajcarii.
  Festiwal Focus Switzerland jest kolejną odsłoną cyklu imprez, których celem jest prezentacja najciekawszych europejskich performance. W programie znajdziemy przede wszystkim performance, współczesny taniec, ale także wystawy, pokazy multimedialne, filmy i koncerty.

  Inauguracją festiwalu będzie spektakl Gillesa Jobina o znamiennym tytule "Black Swan", czyli "Czarny łabędź". Ten jeden z najważniejszych choreografów szwajcarskiej sceny w swoim najnowszym dziele odwołuje się do teorii filozofii Karla Poppera.
  Tytułowy czarny łabędź jest uosobieniem czegoś zaskakującego, obcym elementem w stadzie białych łabędzi. Tak też jest ze strukturą tanecznego spektaklu Gillesa, który w swojej twórczości odwołuje się do sztuk wizualnych, jak i sztuki akcji.

  W kolejnych dniach ten sam artysta wraz z Marią La Ribot poprowadzą warsztaty, w których wezmą udział tancerze z kilku krajów (Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Polska). Artyści postanowili podzielić się swoim doświadczeniem scenicznym z dwójką młodych adeptów tańca z każdego kraju. - Podczas trzydniowych warsztatów nasza praca skupi się na słowach, na ich znaczeniu dla naszego ruchu, a także ich wpływie na nasze środowisko i nasze zachowanie - mówi Maria La Ribot. Chciałabym, by była to praca z pozycji zarówno integralnej osoby, jak i części współtworzącej grupę - dodaje. Podsumowaniem warsztatów będzie otwarty pokaz pracy, podczas którego będzie można podglądać i podziwiać efekty twórczego wysiłku.

  Tego samego dnia ta urodzona w Madrycie tancerka i choreografka zaprezentuje "śmiejący performance", czyli "Performance Laughing Hole". Jest to niecodziennie opowiedziana historia nielegalnego więzienia w Guantánamo i stojącej za nim manipulacji ideologicznej. Zatarcie granicy pomiędzy klasycznie rozumianym spektaklem, a plastyczną prezentacją prowadzi do swobodnej interpretacji tego wydarzenia. Widz może wejść lub wyjść w dowolnym momencie trwającego ponad osiem godzin przedstawienia i każdorazowo być częścią tworzącego się na jego oczach dzieła. Trwały ślad tego perfomance'u będzie można oglądać przez tydzień w holu Słodowni Starego Browaru, gdzie powstanie przestrzenna instalacja.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo