Prokuratura: Śmierć matki i bliźniąt. Ginekolodzy staną...

  Prokuratura: Śmierć matki i bliźniąt. Ginekolodzy staną przed sądem

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Po trzech latach żmudnego śledztwa do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm znanym ginekologom z Poznania. Krzysztofowi D. i Arkadiuszowi B. prokurator zarzucił narażenie na utratę życia i zdrowia oraz spowodowanie nieumyślnej śmierci 20-letniej Karoliny Maślanki i jej dwójki nienarodzonych dzieci.
  Sprawa najpierw trafiła do Słupcy, ale po dwóch latach skomplikowane śledztwo przejęła prokuratura w Koninie. Udało się uzyskać opinię biegłych lekarzy z Wrocławia. Przedtem kilka innych ośrodków odmówiło wykonania ekspertyzy w sprawie znanego, poznańskiego profesora.

  Co takie znalazło się w opinii, że prokuratorzy zdecydowali się oskarżyć lekarzy? - Według biegłych lekarze dopuścili się szeregu uchybień.
  Między innymi nie wykonali specjalistycznych badań, przez co nie mieli informacji o faktycznym stanie zdrowia pacjentki. Efektem była śmierć matki i bliźniąt - mówi prokurator Krzysztof Szczesiak, naczelnik wydziału śledczego konińskiej prokuratury.

  Karolina Maślanka chorowała na skazę krwotoczną małopłytkową i miała usuniętą śledzionę. O tym, jak twierdzi jej rodzina, lekarze zostali poinformowani zaraz jak dziewczyna trafiła do kliniki przy ul Polnej. Z opinii biegłych wynika także, że lekarze nie wykonali tak prostych badań jak USG. Z sekcji zwłok matki i dzieci wynika, że przez 11 godzin żywe jeszcze dziecko przebywało w macicy wraz z martwym płodem. Na cesarskie cięcie zdecydowano się dopiero, gdy serce 20 - latki przestało bić.

  W sprawie prokuratura przesłuchała ponad 30 świadków, głównie personel medyczny szpitala przy ul. Polnej. Zawiadomienie do prokuratury złożyła pod koniec 2006 r. rodzina zmarłej Karoliny. Jeśli sąd uzna lekarzy za winnych to grozi im nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo