Honorowy doktorat

  Honorowy doktorat dla wielkiego tenora

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Światowej sławy polski tenor Wiesław Ochman otrzyma tytuł doktora honoris causa poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego z okazji jubileuszu 90-lecia uczelni. Ten i inne jubileuszowe plany ujawniły wczoraj władze uczelni na specjalnej konferencji prasowej.
  Na uroczystość wręczenia Wiesławowi Ochmanowi zaszczytnego wyróżnienia poczekamy długo: odbędzie się ona 16 października podczas inauguracji kolejnego roku akademickiego. Pierwsze imprezy wchodzące w skład obchodów jubileuszu rozpoczynają się jednak już przyszły piątek.
  Tego dnia w Auli Nova koncert, Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej poprowadzi Marek Pijarowski, a solistą będzie Przemysław Witek, laureat I nagrody Europejskiego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in Memoriam. Dwa dni później warto się będzie wybrać na koncert "Jazz w Akademii", w którym wystąpi big band kierowany przez Patryka Piłasiewicza. Gościem specjalnym będzie Krzesimir Dębski.

  Na 15 marca zaplanowano koncert będący pokłosiem konkursu kompozytorskiego organizowanego wspólnie ze współpracującym z poznańską uczelnią Uniwersytetem Muzycznym w Oklahoma City. Jego polski zwycięzca pojedzie do USA, a amerykański przyjedzie do Poznania. Ale poznańska Akademia współpracuje również z Konserwatorium Moskiewskim. Dlatego 25 marca zaplanowano koncert kompozytorski międzynarodowej orkiestry kameralnej stworzonej ze studentów obu uczelni. Utwory, jakie usłyszymy tego dnia są pisane specjalnie z tej okazji przez kompozytorów z obu miast.

  Również w marcu (od 17 do 20) odbędzie się w Poznaniu XII Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych dla Studentów Akademii Muzycznych. Od 16 do 23 kwietnia zaplanowano I Festiwal Muzyki Kameralnej "Strefa Quarte", którego wykonawcą będzie poznańsko-warszawski Meccore String Quartet, a w końcu sierpnia uczelnia będzie współorganizatorem IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego. 

  Na wrzesień zaplanowano II Letnią Akademię Muzyki Dawnej, od 13 do 19 listopada odbędzie II Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Eugenii Umińskiej. Natomiast w połowie grudnia ma odbyć się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Młodzieży do lat 16.

  Jak powiedział wczoraj rektor uczelni prof. Bogumił Nowicki impreza ta ma być w przyszłości przedpolem, dla tych, którzy planują start w "dorosłym" Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo