Radni powiatu poznańskiego coraz drożsi

  Radni powiatu poznańskiego coraz drożsi

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Teoretycznie można byłoby przypuszczać, że wysokość diet radnych zależna jest od zamożności gminy. Jak jednak sprawdziliśmy uposażenie samorządowców ustalane jest najwyraźniej według innych zasad.
  W gminie Kórnik radny otrzymuje co miesiąc 1755 zł i 5 gr. Przewodniczący Rady Miejskiej wynagradzany jest najwyższą, przepisami dopuszczalną dietą. Jest to 2064 zł 77 gr.

  90 proc., czyli 1858 zł 29 gr otrzymują w tej gminie wice- przewodniczący i szefowie komisji Rady Miejskiej. Wiceprzewodniczący tych komisji co miesiąc otrzymują 85 proc. Czyli 1755 zł 05 gr, a szeregowy radny wart jest 80 proc. najwyższej kwoty czyli 1651,82 zł.

  W opinii pracowników Biura Rady Miejskiej w Kórniku nie ma radnych notorycznie opuszczających posiedzenia komisji. Nie ma więc kar za nieobecności. Jest za to w ciągu kadencji od 500 do 600 uchwał ustanawianych przez radę.

  W zamożniejszym od Kórnika, mającego budżet w wysokości 76,166 mln zł, Tarnowie Podgórnym (budżet w wysokości 117 mln zł) radnych w następnej kadencji przybędzie, ponieważ w gminie jest już zameldowanych ponad 20 tysięcy mieszkańców. Rada będzie liczyła 21 osób. Ryczałt radnego wynosi tam 800 zł, 1200 zł otrzymuje przewodniczący komisji. Zastępca przewodniczącego rady honorowany jest kwotą 1400 zł. Przewodniczący Rady Gminy otrzymuje 1600 zł. Nieobecność na sesji kosztuje radnego 10 proc. diety. Jeden z radnych diety nie pobiera.

  W Murowanej Goślinie (budżet 35,49 mln zł) diety są nieznacznie wyższe niż w Tarnowie Podgórnym i wynoszą od 1693 zł 11 gr, to jest 82 proc. możliwej diety dla przewodniczącego, 1354 zł 48 gr dla zastępcy i 1015 zł 86 gr dla przewodniczących komisji stałych i 677 zł 24 gr dla radnych.

  Piotr Choryński, przewodniczący Rady Miejskiej Swarzędza, jest jednym z niewielu radnych, którzy potrafili odpowiedzieć na pytanie o wysokość diety, jaką otrzymują. Jest to 2044 zł i 11 groszy. Stanowi to 99 proc. dopuszczanej przepisami kwoty.

  - Są dni, kiedy w urzędzie pracuję 8 godzin. Po sesjach kilka dobrych godzin zajmuje mi też podpisywanie dokumentów i przygotowywanie ich do publikacji. Najpracowitsze okresy dla przewodniczącego to początek roku, kiedy to jeździ na spotkania z mieszkańcami - wyjaśnia Piotr Choryński. - Dieta jest rekompensatą za utratę zarobków, bo przecież zdarza się i tak, że sesje i posiedzenia komisji odbywają się w godzinach pracy - mówi samorządowiec.
  Jeszcze cenniejsi są dla mieszkańców podatników radni powiatowi. Przewodniczący rady otrzymuje 2752 zł 50 gr. Przewodniczący zaś komisji rewizyjnej otrzymuje niewiele mniej bo 2385,5 zł. Przewodniczący innych komisji około 2202 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo