Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawscy urzędnicy nie lubią Powstania Wielkopolskiego

Tomasz Cylka
Marszałek Marek Woźniak jest zadowolony z powstańczych uroczystości w stolicy
Marszałek Marek Woźniak jest zadowolony z powstańczych uroczystości w stolicy fot.urząd marszałkowski poznań
Władze naszego regionu z marszałkiem Markiem Woźniakiem na czele są w oficjalnych wypowiedziach bardzo dyplomatyczne i z niedawnych obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Warszawie nie kryją zadowolenia. Można to nawet zrozumieć, bo przed Grobem Nieznanego Żołnierza nie zabrakło naszych samorządowców, żołnierzy, harcerzy, młodzieży ze szkół noszących imię Powstańców Wielkopolskich oraz mieszkańców naszego regionu, którzy pracują w stolicy. Modlitwę poprowadził arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Spokojna analiza wydarzeń nasuwa jednak smutne wnioski. Zarówno władze samej Warszawy, jak i województwa mazowieckiego nasze obchody ewidentnie zmarginalizowały. Najpierw zniechęciły Wielkopolan do organizacji wielkiej defilady powstańczej w centrum miasta, argumentując, że okres świąteczno-noworoczny jest w stolicy martwy i ludzie niechętnie wychodzą z domów.

Że jest zupełnie inaczej, pokazał niedzielny Orszak Trzech Króli w Warszawie, który przyciągnął na ulice kilka tysięcy ludzi. Patronat nad imprezą sprawował... zarówno marszałek mazowiecki Adam Struzik, jak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tymczasem oba urzędy na nasze powstańcze uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wysłały jedynie pracowników niższego szczebla. Wydarzenie zupełnie przemilczały także warszawskie media.

- Tak naprawdę to wszystko robiliśmy sami. Na wielkie wsparcie stolicy nie mogliśmy liczyć - przyznaje jeden z urzędników zaangażowanych w organizację uroczystości.

- Używając słów dyplomatycznych możemy powiedzieć, że postawą władz Warszawy i województwa mazowieckiego jesteśmy rozczarowani - przyznaje Stefan Barłóg, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i dodaje: - Urzędnicy w stolicy powinni jednak zrozumieć, jak duże związki ma Powstanie Wielkopolskie z Warszawą. Na Grobie Nieznanego Żołnierza wspomniana jest bitwa pod Rawiczem i zdobycie Ławicy. Powstańcy wielkopolscy bronili Warszawy podczas wojny polsko-bolszewickiej, brali też udział w Powstaniu Warszawskim. Tych faktów nikt nie wymaże z historii - podkreśla prezes Barłóg. W nieoficjalnych wypowiedziach wielkopolscy urzędnicy są bardziej stanowczy.

Dlaczego warszawscy decydenci tak lekceważą wydarzenia historyczne spoza własnego regionu? Na wersję podwładnych prezydent Hanny Gronkiewicz--Waltz czekaliśmy dwa tygodnie! Odpowiedź otrzymaliśmy dopiero wczoraj, kiedy przypomnieliśmy, że minął urzędowy termin 14 dni.

- Dla władz Warszawy, miasta tak doświadczonego przez historię, pielęgnowanie historii jest niezwykle ważne. Cieszymy się, że obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego wykraczają poza region i przypominają mieszkańcom innych części Polski o tych ważnych wydarzeniach. Zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach było dla nas szczególnym zaszczytem. Uczestniczyła w nich dyrekcja Gabinetu Prezydenta miasta stołecznego Warszawy - odpowiada Marcin Ochmański z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy.

- Urzędników nie przekonamy jedną czy drugą imprezą. Ważne, że ten proces edukacyjny rozpoczęliśmy - podsumowuje prezes Stefan Barłóg. Podobnie myśli marszałek Marek Woźniak, który zapowiada, że uroczystości w stolicy będą kontynuowane. A dziś przypada rocznica zajęcia przez powstańców Ławicy. Uroczystości odbędą się w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Warszawscy urzędnicy nie lubią Powstania Wielkopolskiego - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski