Zdrowie: Na kaca nie ma ludzi mocnych

  Zdrowie: Na kaca nie ma ludzi mocnych

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Głowę zaciska stalowa obręcz, oczy stają w słup, a żołądek fika koziołki. Skutki przeholowania alkoholu znane są nie od dzisiaj i nie tylko ludom słowiańskim i Skandynawom gustującym w mocnych trunkach.
  W sylwestra nie piją na pewno taksówkarze. Dla nich ta jedna noc jest tym, czym dla ogrodników dzień 1 listopada. Wszystkim pozostałym dorosłym grozi przedawkowanie toastów. Sofia Loren, która mimo upływu czasu ciągle zachwyca nieprzemijającą urodą, tak tłumaczy swój wygląd: Od stołu zawsze wstaję z niedosytem. Te słowa przydadzą się także tym, którzy chcą uniknąć tępego bólu głowy, jakby zamieszkały w niej drapieżne ptaki, mdłości i drżenia rąk: Wstań od stołu "niedopity".


  Kac murowany


  Badania pokazują, że kac pojawi się na pewno, jeżeli dawka alkoholu wypitego w ciągu 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na każdy kilogram ciała. W przeliczeniu na butelki jest to ćwierć litra wódki lub pięć półlitrowych piw w przeliczeniu na mężczyznę ważącego około 80 kg. Chudzielec zagwarantuje sobie kaca przy mniejszej ilości alkoholu, a kobieta przy jeszcze mniejszej. Kacowi pomaga się ujawnić przemęczenie, brak snu, fizyczne osłabienie. Jeżeli to wszystko weźmiemy pod uwagę, świadomie ryzykujemy wszystkie jego konsekwencje.

  Niektóre przykre objawy kaca można ograniczyć, ale nie jest to takie pewne. Jeżeli ktoś ma silną wolę, może sobie postanowić: trzy kieliszki i ani grama więcej. Niektórzy wymyślają sobie choroby infekcyjne, które wymagają leczenia antybiotykami (a penicyliny się nie zapija). Takie tłumaczenie nawet skutkuje i towarzystwo na ogół daje spokój z namawianiem. Dobrze jest, to wypada każdemu, powiedzieć coś w rodzaju: Dosyć w swoim życiu wypiłem, teraz odpoczywam.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo