Kazimierz Biskupi: Lokatorzy wrócili do domu, gdzie wybuchł...

  Kazimierz Biskupi: Lokatorzy wrócili do domu, gdzie wybuchł gaz

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ewakuowani lokatorzy bloku w Kazimierzu Biskupim, w którym 24 czerwca wybuchł gaz, wrócili wreszcie do swoich domów. - Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej - mówią.
  Pół roku temu na ostatnim piętrze dwukondygnacyjnego budynku przy ul. Zawadzkiego wybuchł ulatniający się z butli gaz. Eksplozja była tak potężna, że naruszyła konstrukcję bloku. Inspektorzy nadzoru budowlanego zdecydowali, że 27 mieszkańców trzeba ewakuować, bo budynek groził zawaleniem. Wszyscy zostali przewiezieni do bloku socjalnego.

  Radni Kazimierza Biskupiego na zabezpieczenie budynku przed katastrofą budowlaną przeznaczyli z budżetu gminy ponad 160 tys.
  złotych. Dzięki temu podstemplowane zostały kondygnacje bloku, które utrzymują jego ciężar. Zamurowane zostały również ubytki w ścianach. - Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, żeby pomóc mieszkańcom tego budynku - mówił Janusz Puszkarek, wójt Kazimierza Biskupiego.

  Dalsze prace przy odbudowie zniszczonego wybuchem obiektu leżały w gestii lokatorów. Wspólnota mieszkaniowa bloku przy ulicy Zawadzkiego utworzyła specjalne konto, na które można było wpłacać pieniądze na remont zniszczonych wybuchem mieszkań. Jak mówi Bożena Wójkowska ze wspólnoty mieszkaniowej, na koncie tym udało się zebrać ponad 40 tys. złotych.

  - Dostaliśmy pieniądze z ubezpieczenia, od starostwa powiatowego, od prezydenta i od wspólnot mieszkaniowych ul. Zawadzkiego i Bukowskiej. To wystarczyło nam do wytynkowania lokali, wstawienie drzwi wejściowych i drzwi wewnątrz mieszkań - mówi Wójkowska.

  Lokatorzy zniszczonego bloku mieli nadzieję, że wcześniej uda im się wprowadzić do domów.
  - W socjalnych nie było źle, ale we własnym zupełnie inaczej się śpi i żyje. Nie ma jak u siebie - mówi Daniela Walisiak, najbardziej poszkodowana podczas wybuchu mieszkanka budynku.

  Mieszkańcy bloku, którzy wrócili już do swoich mieszkań, nie mają wątpliwości, że obawy związane z traumatycznym przeżyciem nie znikną.
  - Te wspomnienia cały czas są żywe. Może kiedyś uda się o tym zapomnieć, ale nieprędko - mówi ze łzami w oczach Daniela Walisiak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo