Kalisz: Mieszkańcy osiedla Dobrzec chcą likwidacji linii...

  Kalisz: Mieszkańcy osiedla Dobrzec chcą likwidacji linii energetycznej

  Mariusz Kurzajczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańcy Dobrzeca boją się linii energetycznej. Twierdzą, że jest ona przyczyną wielu chorób, przede wszystkim nowotworowych.
  Powołują się na ustalenia Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która uznała pola magnetyczne zakresu 3-3000 Hz za przypuszczalnie rakotwórcze dla ludzi. Ich zdaniem, linię należy usunąć lub zastąpić podziemnym kablem. Tymczasem według specjalistów z koncernu Energa, w tym wypadku nie ma mowy o szkodliwym promieniowaniu. Z kolei ze zmianą przebiegu linii związane byłyby ogromne, niepotrzebne koszty.


  Przewody wysokiego napięcia przebiegają nad przystankiem autobusowym, przechodzą kilka metrów od kościoła św. Piotra i Pawła, a potem przecinają południową część osiedla. Słupy górują nad Polami Marsowymi, jedynymi na Dobrzecu terenami zielonymi, miejscem zabaw i rekreacji.

  - Mieszkańcy się boją i ja im wcale się nie dziwię, bo trudno uwierzyć, żeby potężne przewody w środku osiedla nie miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie - uważa radna Małecka, która sprawą zainteresowała władze miasta.

  Jej zdaniem, utrzymanie promieniowania elektromagnetycznego nawet w wymaganych normach nie zabezpiecza mieszkańców ponad 20-tysięcznego osiedla przed jego negatywnym działaniem. Do ratusza już wcześniej docierały informacje w tej sprawie, ale naciski wywierane na firmę energetyczną nic nie dały. Odpowiedź Energii zawsze była taka sama: koszty likwidacji linii są zbyt duże. Przed świętami prezydent wysłał kolejne pismo w tej sprawie z prośbą o "zwiększenie dostępności terenów osiedlowych i zmniejszenie obaw mieszkańców", ale na razie nie dostał odpowiedzi. Władze podkreślają, że na tym nie kończą starań w tej kwestii.

  - W styczniu spotykamy się z zarządem Energii i obiecuję, że likwidacja linii na Dobrzecu będzie ważnym punktem tego spotkania - zapewnia wiceprezydent Daniel Sztandera. Jego zdaniem, rozmowa z decydentami powinna być bardziej efektywna niż wymiana pism.

  Niezależnie od efektów spotkania, mieszkańcy Dobrzeca nie zamierzają składać broni. - Nie ma wątpliwości, że ta linia musi zostać zlikwidowana - podkreśla radna Małecka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jasne-przejść na łuczywa i ....

  elektryk - nie z Energii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  ... jak najszybciej cofnąć się do ePOki kamienia łupanego. Ktoś coś przeczytał, usłyszał i zaraz protestuje. Nie wiedzą zapewne, że używanie golarki, suszarki do włosów itp. niePOtrzebnych gadżetów...rozwiń całość

  ... jak najszybciej cofnąć się do ePOki kamienia łupanego. Ktoś coś przeczytał, usłyszał i zaraz protestuje. Nie wiedzą zapewne, że używanie golarki, suszarki do włosów itp. niePOtrzebnych gadżetów naraża ih na wielokrotnie większe natężenie fal elektromagnetycznych niż rzeczona linia energetyczna. A tak na marginesie. Co było pierwsze wybudowane - linia czy domeczki protestujących z komanda tuskomatołów?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo