Poznań: Projekt ruchu dla płatnej strefy na Jeżycach

  Poznań: Projekt ruchu dla płatnej strefy na Jeżycach

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poszerzenie strefy płatnego parkowania wraca, ale na razie w postaci przetargu. Wyłoniony wykonawca zaprojektuje nową organizację ruchu oraz parkowania w SPP na terenie dzielnicy. Projekt musi także uwzględniać miejsca dla przyszłych automatów parkingowych.
  - Jest to z pewnością kolejny krok przy pracach zmierzających w kierunku objęcia strefą Jeżyc - mówi Błażej Nitschke, naczelnik wydziału parkowania Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. - Wyłoniony wykonawca w trakcie prac nad projektem organizacji ruchu powinien uwzględnić również propozycje mieszkańców Jeżyc.

  To oznacza, że osiedlowi radni, którzy do ostatniej chwili starali się przedstawić swoje uwagi, co do strefy płatnego parkowania w tej dzielnicy, będą mieli na to kolejną okazję.
  Wcześniej postulaty składali między innymi na ręce radnych poszczególnych komisji pracujących nad projektem zmian w uchwale o SPP. Ostatecznie podczas sesji radni opowiedzieli się za przyjęciem uchwały z proponowanymi zmianami.

  Poszerzenie strefy o Jeżyce było jedną z najbardziej kontrowersyjnych propozycji. Znaczna część dzielnicy znalazła się w czerwonej i najdroższej podstrefie. Mieszkańcy obawiali się między innymi problemów z parkowaniem oraz tego, że decyzja o poszerzaniu strefy podjęta została bez konsultacji, tylko na podstawie badania ankietowego. Jednak w obecnym stanie Jeżyce są komunikacyjnym chaosem, a kierowcy parkują auta gdzie popadnie.

  Strefa jest już faktem, jednak na etapie projektu mieszkańcy w imieniu rady osiedlowej mają możliwość zgłoszenia swych uwag. - To bardzo dobry pomysł, o to zabiegaliśmy wcześniej w Radzie Miasta - zaznacza Stanisław Gorzelańczyk, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce. - Już wtedy przygotowaliśmy postulaty, które mogłyby poprawić organizację ruchu na Jeżycach. Mamy nadzieję, że wykonawcy projektu nas wysłuchają.

  Wśród propozycji rady osiedlowej znalazło się między innymi usprawnienie ruchu na ulicy Sienkiewicza. - W tym miejscu można zrobić miejsca parkingowe na chodniku, dzięki czemu uzyska się dodatkowy pas do przejazdu. Teraz jest tutaj bardzo ciasno - dodaje przewodniczący rady.

  Kolejna uwaga dotyczy skrzyżowania ulicy Polnej z Bukowską. Mimo że w tym miejscu przejazd reguluje sygnalizacja, to skrzyżowanie często się blokuje. - Wystarczy, że kilka aut wyjeżdżających z Polnej skręca w lewo w Bukowską, a już pozostałe pojazdy nie są w stanie przejechać. Światła nie pomagają - podkreśla Stanisław Gorzelańczyk. - W tym miejscu można się pokusić o wygospodarowanie z chodnika dodatkowego pasa dla pojazdów skręcających w prawo w Bukowską.

  Już 7 stycznia nastąpi otwarcie ofert w przetargu. Wykonawca projektu ma być znany dziesięć dni później. Projekt organizacji ruchu w SPP dla Jeżyc ma być gotowy po pięciu miesiącach.

  - Potem zamierzamy ogłosić kolejny przetarg, tym razem na dostarczenie i montaż automatów parkingowych oraz oznakowanie strefy - wyjaśnia Błażej Nitschke. - W zależności od opłacalności zdecydujemy się, czy parkomaty będą zakupione, czy też wzięte w leasing. To jednak wymaga jeszcze przeanalizowania.

  Strefa płatnego parkowania ma być wprowadzona na Jeżycach w maju 2011 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo