Poznań: Zmagania z magistratem o osiedle na stadionie Szyca

  Poznań: Zmagania z magistratem o osiedle na stadionie Szyca

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Siermiężne targowisko przy Dolnej Wildzie, gdzie ludzie handlują w warunkach urągających przyzwoitości. Sąsiadujący z nim stadion im. Szyca, który jest jedną wielką ruiną. Oto wizytówka miasta XXI wieku, aspirującego do miana metropolii europejskiej.
  Firma TK Development składała różne propozycje zagospodarowania terenu (hipermarekt, galeria handlowa, osiedle mieszkaniowe). Magistrat jednak konsekwentnie odrzuca kolejne pomysły, powołując się na studium zagospodarowania, które przewiduje ten teren na cele sportowe i rekreacyjne. TK Development wspierana przez Von der Heyden Group stara się o warunki zabudowy.

  - Czwarty rok trwa rozpatrywanie naszego wniosku - twierdzi Adam Trybusz, prezes Von der Heyden Group. - Miasto miało czas, by zmienić studium czy przygotować plan.

  Trybusz zapewnia, że wszystkie zastrzeżenia do wniosku o warunkach zabudowy, jakie miał magistrat, zostały uzupełnione. Najpierw jednak postępowanie w tej sprawie zostało zawieszone w związku z wywołaniem planu zagospodarowania. Później zawieszono prace nad planem. Następnie konserwator zabytków negatywnie zaopiniował inwestycję. Dewelo-per nie znalazł uzasadnienia dla opinii konserwatora.

  Jednak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego się odwołał, decyzję podtrzymało. Wtedy zaskarżył ją do Naczelnego Sądu Administracyjnego i ten przyznał mu rację. W międzyczasie wydział urbanistyki i architektury wydał odmowną decyzję w sprawie warunków zabudowy. Inwestor zaskarżył ją do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i teraz czeka na werdykt. Liczy, że będzie on dla niego pomyślny, biorąc pod uwagę wyrok NSA.

  - Odmawiano nam pozytywnej decyzji w sposób celowy - uważa Trybusz. - Po stronie miasta nie było zrozumienia. Zaczęło się ono rodzić dopiero pół roku temu. Prezydent uznał, że jedyną, możliwą drogą rozwiązania tego problemu jest zmiana studium. Trzy tygodnie temu złożyliśmy wniosek w tej sprawie. Uważam, że jest to działanie pozorne. Zmiana studium zajmie trzy lata, kolejny rok plan.

  Projekt dzielnicy Nowa Wilda, który firmował prof. Marian Fikus, zakładał powstanie osiedla i odwoływał się do obowiązującego poprzednio planu ogólnego, który przewidywał tutaj zabudowę mieszkaniową.

  - Nie wyważamy drzwi. Funkcja, którą proponujemy była tam rozpatrywana - zapewnia Trybusz. - Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że wydział urbanistyki i architektury ogłosił konkurs. Prof. Robert Ast, który go wygrał, planuje tam dzielnicę mieszkaniową.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To historyczny stadion - szanujmy historie

  Romulus73 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 15

  Marzy mi się piekny stadion w centrum miasta gdzie po meczu możnaby pójść na lody na Stary Rynek. Miejsce gdzie kończy się Poznań Maraton albo wyścig Pokoju, gdzie rozgrywane są imprezy...rozwiń całość

  Marzy mi się piekny stadion w centrum miasta gdzie po meczu możnaby pójść na lody na Stary Rynek. Miejsce gdzie kończy się Poznań Maraton albo wyścig Pokoju, gdzie rozgrywane są imprezy lekkoatletyczne gdzie gra reprezentacja a na codzień poznańska Warta - no ale w Poznaniu gdzie nie widzi się nic poza kasą to pewnie to miejsce zabetonują żal ogromny i tylezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niecka stadionu

  Architekt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  Ale proste... Wyremontujcie stadion a nieckę otoczcie pasażem galerii handlowej... Wilk syty i owca cała...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stadion

  MK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

  Dlaczego uparli sie aby budowac na terenach rekreacyjnych? Przeciez w poblizu sa jeszcze powojenne rudery i w ogole niezabudowane dzialki! Gdzie? Na przyklad na poludniowej stronie bylej ulicy...rozwiń całość

  Dlaczego uparli sie aby budowac na terenach rekreacyjnych? Przeciez w poblizu sa jeszcze powojenne rudery i w ogole niezabudowane dzialki! Gdzie? Na przyklad na poludniowej stronie bylej ulicy Kosciuszki (Dlaczego odebrano mu ulice? Pewnie byl komunista.) pomiedzy Rybakami i Polwiejska, na 26 Czerwca pomiedzy polwiejska i Krolowej Jadwigi (czy tez ja wygoniono?)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wilda tez blokuje widok

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 33

  Wyburzmy od razu wszystkie domy, bo zasłaniają widok i pobudujmy parki, boiska i korty tenisowe. Zróbmy z Poznania miasteczko-ośrodek wypoczynkowy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A w wydaniu papierowym jest

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 32

  taka wypowiedż :„- Jeżeli nie na normalnej drodze poszukiwania rozsądku i pragmatyzmu, to ostatecznie sądowej, ale decyzję otrzymamy - zapowiada Adam Trybusz”. Czyli zamierza wszelkimi...rozwiń całość

  taka wypowiedż :„- Jeżeli nie na normalnej drodze poszukiwania rozsądku i pragmatyzmu, to ostatecznie sądowej, ale decyzję otrzymamy - zapowiada Adam Trybusz”. Czyli zamierza wszelkimi sposobami zrealizować swój plan. Mam nadzieję,że miasto nie ulegnie tym razem. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dla mieszkań / marketów

  JaJo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 25

  Osiedle na Bielnikach też wadzi, ale zabudowa już tam była. Oczywiście Stadion Szyca to też zabudowa, ale rekreacyjna - zdaje się że miasto nie blokuje budowy w tym miejscu stadionu, pływalni,...rozwiń całość

  Osiedle na Bielnikach też wadzi, ale zabudowa już tam była. Oczywiście Stadion Szyca to też zabudowa, ale rekreacyjna - zdaje się że miasto nie blokuje budowy w tym miejscu stadionu, pływalni, lodowiska czy podobnego obiektu.
  Inwestor wiedział co kupuje, deklarował funkcję rekreacyjną. Teraz koniecznie chce zmiany planu, a więc tego aby Poznań stracił unikat urbanistyczny na skalę prawdopodobnie światową.
  A projektanci projektują zgodnie ze zleceniem - ich projekty nie muszą być realizowanezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Andersja

  cia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

  A ja myślałem że p.Trybusz już nie pracuje w Von der Heyden po tych wszystkich aferach. Pamiętam jedną aferę dotyczącą lewych faktur opisana jeszcze w Gazeie Poznańskiej. Ciekawe???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trybusz Prezes

  POZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

  Panie Prezesie Trybusz.
  W ostatnich latach zarobil Pan dzieki nadzwyczajnej przychylnosci Prezydenta ( Prokurator stwierdzil popelnienie przestepstwa ale sie przedawnilo) dziesiatki milionow...rozwiń całość

  Panie Prezesie Trybusz.
  W ostatnich latach zarobil Pan dzieki nadzwyczajnej przychylnosci Prezydenta ( Prokurator stwierdzil popelnienie przestepstwa ale sie przedawnilo) dziesiatki milionow zlotych.
  Dzialka miejska ktora Prezydent wniosl do prywatnej spolki ktorej jest Pan Prezesem kosztowala 25 mln.
  Dzialania wobec Hotelu Poznan i niezwykla przychylnosc Prezydenta (mimo zapisow Umowy nie oddal Pan dzialki pod droge a Miasto zapomnialo) to kolejne zyski.
  Panie Prezesie niech Pan juz nie placze o to WZ bo nie wierze w prospoleczny charakter Pana inwestycji.
  Zamiast plakac dokoncz Pan budowe Andersji 3 i nie badz Pan taki pazerny bo mozna sie zadlawic.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo