Porozumienie: Orkiestra Amadeus dostanie pieniądze

  Porozumienie: Orkiestra Amadeus dostanie pieniądze

  Tomasz Cylka, MAZ

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Los Orkiestry Kameralnej Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal nie jest zagrożony. Samorządy województwa wielkopolskiego i miasta Poznania są gotowe współfinansować utrzymanie zespołu już w 2010 r. Taki jest efekt dzisiejszego spotkania marszałka Marka Woźniaka i prezydenta Ryszarda Grobelnego z szefem Polskiego Radia Jarosławem Hasińskim.
  Teraz wszystko leży w rękach Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Rozmowy z rządem zaplanowano na 7 stycznia. O problemach z finansowaniem orkiestry pisaliśmy na naszych łamach pod koniec listopada. Polskie Radio, któremu podlega Amadeus, w przyszłorocznym budżecie ma 30-milionową dziurę. Dlatego władze firmy, szukając oszczędności, rozważały pozbycie się zespołu. To oznaczałoby koniec dla tej zasłużonej dla Polski orkiestry.

  - Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna. Statut Polskiego Radia nie zobowiązuje nas do utrzymywania orkiestry - tłumaczył nam Jarosław Hasiński, prezes Polskiego Radia, który o pomoc poprosił rząd i wielkopolskie samorządy.
  Dzisiaj podczas spotkania w Warszawie zawarto wstępne porozumienie. Koncepcja zakłada, że Amadeus stałby się Narodową albo Państwową Instytucją Kultury pod pieczą ministra kultury i dziedzictwa narodowego ze współudziałem Polskiego Radia, samorządu wojewódzkiego i miejskiego.

  Od czterech lat na podobnych zasadach istnieje już Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, którą utrzymują resort kultury, Polskie Radio i władze Katowic. - Do rozmów o konkretnym udziale finansowym jesteśmy gotowi usiąść od razu. Dlatego teraz czekamy na stanowisko ministra kultury. Jesteśmy gotowi pomóc orkiestrze, bo to instytucja zasłużona dla całego kraju - zapewnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

  Roczne utrzymanie Amadeusa kosztuje około 1,1 miliona złotych. Obecnie najbardziej realnym scenariuszem finansowania jest podzielenie tej kwoty na cztery części. Wtedy wszystkie strony porozumienia wyłożyłyby rocznie niewiele ponad ćwierć miliona złotych.

  Agnieszka Duczmal, dyrektor orkiestry, dziękuje władzom za zainteresowanie i cierpliwie czeka na ostateczne decyzje. - Bardzo się cieszę i dziękuję naszym władzom, że są zainteresowane istnieniem i działaniem orkiestry i doceniają rangę zespołu. Cieszę się, że zarząd Polskiego Radia i prezes Jarosław Hasiński podchodzi do sytuacji w sposób racjonalny. Na razie wszystkie plany są omawiane i za wcześnie na szczegóły - powiedziała nam Agnieszka Duczmal.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznańskie

  radio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Proponuję, aby Marszałek przejął całe radio Merkury - po co na najlepszej rozgłośni w Poznaniu ma trzymać łapę Warszawa.

  Podobnie by mogło być z telewizją - ale tą już Warszawa zlikwidowała...rozwiń całość

  Proponuję, aby Marszałek przejął całe radio Merkury - po co na najlepszej rozgłośni w Poznaniu ma trzymać łapę Warszawa.

  Podobnie by mogło być z telewizją - ale tą już Warszawa zlikwidowała tworząc w to miejsce TVP Info!
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo