Konin: Specjalne odkurzacze "odkupią" miasto

  Konin: Specjalne odkurzacze "odkupią" miasto

  OBAR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W przyszłym roku na konińskich ulicach pojawią się specjalne odkurzacze do psich odchodów. - W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 50 tys. zł na zakup pięciu odkurzaczy do zbierania zwierzęcych odchodów. Zostaną one rozdysponowane dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koninie, które będzie mogło skutecznie sprzątać odpady z miasta - mówi Dariusz Wilczewski, radny i inicjator akcji "Odkupmy Konin".
  Odkurzacze to nie jedyne nowum jakie pojawi się w Koninie w związku z programem "odkupiania" miasta. Jak mówi Wilczewski, poza odpowiednim, specjalistycznym sprzętem, zwiększą się wymagania wobec właścicieli czworonogów. - Trzeba zdyscyplinować mieszkańców Konina, żeby sprzątali po swoich pupilach. Korzystając z inicjatywy uchwałodawczej będę przekonywał koleżanki i kolegów radnych do zmiany regulaminu porządku w mieście - mówi Dariusz Wilczewski. - Wykorzystamy pojemniki na śmieci i stosowną uchwałą, tak jak zrobił to chociażby samorząd Poznania, umożliwimy wyrzucanie psich odchodów do tych koszy, które już w Koninie są. Właściciele psów będą musieli jedynie zaopatrzyć się w specjalne, biodegradowalne torebki, w których te odchody będą wrzucane do pojemników - dodaje radny.

  Zmiana prawa miejscowego będzie się wiązała zdaniem rajcy z wprowadzeniem obostrzeń karnych dla właścicieli psów. Kara za niesprzątnięcie po swoim pupilu dzisiaj sięga 100 zł. Po przyjęciu przez konińskich radnych uchwały, mandat może urosnąć nawet do 500zł. - To nic nie da. Jak ktoś sprząta po psie to będzie sprzątał, a reszta liczy na to, że nie zostanie złapana przez strażników miejskich. Oni zresztą nie mogą być zawsze tam, gdzie akurat pies się będzie załatwiał, więc nie do końca wiem jak ten przepis ma być respektowany - mówi Katarzyna Ślesicka, właścicielka psa.

  Strażnicy miejscy jeszcze nie wiedzą jak będą egzekwować wyższe kary. Jak w ich imieniu mówi Jolanta Stawrowska, rzecznik konińskiego magistratu, kiedy będzie już stosowna uchwała, strażnicy będą się zastanawiać nad instrumentami, które pozwolą realizować jej zapisy.

  Skuteczność działania strażników miejskich w kwestii egzekwowania nowych kar dla właścicieli czworonogów, jak zapowiada radny Dariusz Wilczewski będzie sprawdzana. - Jako przewodniczący komisji praworządności i porządku publicznego będę żądał od komendanta straży miejskiej comiesięcznych raportów z ich działalności. Wtedy zobaczymy i ocenimy skuteczność strażników - mówi radny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupki

  Krzyś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Głupki. A dlaczego nie zajmą się aferami drogowymi, odbiorami robót itp. Ta RM to farsa!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo