Poznań: Zobacz na co miasto wyda pieniądze w przyszłym roku

  Poznań: Zobacz na co miasto wyda pieniądze w przyszłym roku

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  W przyszłym roku będą kontynuowane, rozpoczęte wcześniej, inwestycje np. modernizacja stadionu czy budowa term. Pojawią także nowe przedsięwzięcia. Ruszy rozbudowa Biblioteki Raczyńskich, przebudowa ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego, powstanie fontanna na pl. Wolności, być może rozpocznie się przedłużenie PST do peronu 7 i budowa centrum historii na Ostrowie Tumskim.
  Na wszystkie inwestycje miasto chce wydać w 2010 r. ponad miliard złotych.
  - To budżet proinwestycyjny - zapewnia prezydent Ryszard Grobelny, który rzutem na taśmę przyjął 43 autopoprawki, głównie autorstwa PO.

  Prezydent tłumaczy, że nie ugiął się pod naciskiem radnych Platformy. - Prowadzi się negocjacje z tą grupą, która ma większość w radzie - twierdzi Grobelny i zaznacza, że nie kwestie partyjne były decydujące, ale zasadność wniosków. Na wszystkie jednak nie wystarczyło pieniędzy.

  Platforma nie ukrywała zadowolenia. Cieszyła się, że zbuduje się kilka kilometrów więcej ścieżek rowerowych czy przeznaczenia pieniędzy na powstanie dokumentacji ul. Św. Wawrzyńca oraz kolektora Nowa Bogdanka. - Gdy optymistyczne prognozy sprawdzą się, będzie dokumentacja tych zadań i możliwość ich realizacji - mówi Wojciech Majchrzycki, szef komisji budżetu i finansów.

  W rewanżu za przyjęcie przez prezydenta poprawek radni PO wycofali sporą część wniosków, które zgłosili i głosowali tak, jak tego spodziewał się Grobelny. Powodów do zadowolenia nie mieli radni klubu LiD. Zgłosili oni poprawki na łączną kwotę 3 mln zł. Dotyczyły one głównie projektów z zakresu opieki społecznej (bezrobotnych, chorych, wolontariatu, domów dziecka).

  Prezydent jednak nie uwzględnił żadnych z tych propozycji. Z kolei klub radnych PiS postulował realizację nie tylko konkretnych przedsięwzięć, ale także poprawki służące zmniejszeniu deficytu budżetowego miasta w 2010 r. Sugerował, by zabrać ok. 2 mln zł z promocji Poznania związanej z organizacją Euro 2012 czy ponad 24 mln zł PEKA. Przemysław Foligowski, szef klubu radnych PiS, wytknął PO, że żadna z ich propozycji nie służyła wprowadzeniu oszczędności.

  - Liczy się tylko rok wyborczy, ale jest jeszcze coś takiego, jak odpowiedzialność za miasto. Mamy do czynienia z ogromną rozrzutnością - przestrzega Foligowski, który przypomniał, że w 2010 r. dług miasta wyniesie 1,6 mld zł, a w 2011 ponad 2 mld zł. To oznacza, że na głowę poznaniaka przypadnie 3950 zł zadłużenia, podczas gdy w 2008 r. było to zaledwie 900 zł.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zmarnowane

  pieniądze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

  Zrobię analizę linii tramwajowej za 400 000zł - będzie 20% taniej :-) -> czy nie jest to obowiązkiem ZTM, który na bieżąco powinien monitorować potoki pasażerów i dostosowywać komunikację miejską...rozwiń całość

  Zrobię analizę linii tramwajowej za 400 000zł - będzie 20% taniej :-) -> czy nie jest to obowiązkiem ZTM, który na bieżąco powinien monitorować potoki pasażerów i dostosowywać komunikację miejską do potrzeb mieszkańców?

  Audyt zewnętrzny - kolejne pół miliona zmarnowane - pewnie tylko po to, żeby potwierdzić, żeby prezydent Grobelny miał podkładkę pod swoje decyzje!

  Google earth - czemu tylko 15 000zł - tu na promocję miasta powinno być z 50 tys. zł - miliony ludzi korzysta z tego narzędzia i dobre sprzedanie Poznania może przynieść wymierne korzyści - chociażby w postaci inwestycji, czy zwiększonego ruchu turystycznego!

  Portal rad osiedlowych - wydaje mi się za dużo... obróciłbym proporcje Google erath i tego portalu.

  Stacjonarne siłownie zewnętrzne - co to jest?

  Konkurs na przebudowę Arsenału - wydaje mi się dużo... ale niech to brzydactwo zniknie z Poznania - i jeśli to ma tyle kosztować to niech kosztuje

  Koncepcja pływalni w każdej dzielnicy - 120tys. wobec 500tys. koncepcji tramwaju CENTRUM - ??  *Zastanawia mnie, dlaczego tyle kosztują koncepcje*... i dlaczego są one zapisane jako osobne pozycje w budżecie miasta - czyżby miasto nie miało ludzi od myślenia koncepcyjnego? i trzeba zlecać to na zewnątrz.

  Ale skoro do miasta wkracza outsourcing, to może warto by zacząć od outsourcingu okienek z dowodami osobistymi i rejestracją samochodów... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rondo

  rondo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  Boję się o tą przebudowę ronda...
  pewnie nie powstanie żaden dodatkowy pas przy wjeździe i zjeździe z ronda
  zostaną zainstalowane dodatkowe światła zwalniające ruch
  przepustowość ronda się...rozwiń całość

  Boję się o tą przebudowę ronda...
  pewnie nie powstanie żaden dodatkowy pas przy wjeździe i zjeździe z ronda
  zostaną zainstalowane dodatkowe światła zwalniające ruch
  przepustowość ronda się zmniejszy

  a piesi jak do tej pory - przechodzić będą po pasach, zamiast bezpiecznie tunelami!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo