Euro 2012: Świętowanie pod poznańskim zamkiem: zobacz film

  Euro 2012: Świętowanie pod poznańskim zamkiem: zobacz film

  Bogna Kisiel, film: Jakub Stelmaszyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj drugi dzień fety z okazji 900 dni do mistrzostw. Wczorajszy festyn, mimo złej pogody obchodzono hucznie. Dziś oprócz stanowisk do gry w Fifę 10, rozstawiono także popularne, znane z barów, piłkarzyki.
  - Chyba im coś się pomyliło. Przecież to nie sylwester, że odpalają sztuczne ognie - żartowali młodzi ludzie, wysiadając z tramwaju na Kaponierze. Nie wszyscy wiedzieli, że w piątkowe popołudnie w ten sposób miasto fetowało logo Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

  Wieża poznańskiego CK Zamek została rozświetlona oficjalnym logo Euro 2012, autorstwa szwajcarskiego artysty Gerry'ego Hofstettera. Po raz pierwszy zostało ono zaprezentowane w miniony poniedziałek na placu Michajłowskim w Kijowie.

  - Poznań będzie mógł oficjalnie posługiwać się logiem, jako miasto gospodarz mistrzostw - zapewnia Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta do spraw Euro 2012. - Celem wszystkich miast, które będą podejmować piłkarskie drużyny jest możliwość, jak najszerszego korzystania z niego promocyjnie i komercyjnie. Nie będzie to łatwe, bo UEFA to trudny przeciwnik.

  UEFA zarabia, sprzedając firmom prawo do komercyjnego wykorzystywania logo mistrzostw, które umieszczają je na swoich wyrobach. - Razem ze spółką PL 2012 powołaliśmy grupę G5 - mówi Prymas. - W jej skład wchodzą cztery polskie miasta gospodarze Euro 2012. Nasza pozycja jest silniejsza, gdy wspólnie podejmujemy negocjacje z UEFA.  Opinie na temat logo są podzielone. Jednak w piątek nieliczni poznaniacy przyszli specjalnie pod CK Zamek, mimo przenikliwego mrozu i kłopotów komunikacyjnych, by je zobaczyć jeszcze raz i wziąć udział w odliczaniu dni do rozpoczęcia turnieju. - Przyszliśmy, żeby zobaczyć logo i pomóc w promocji miasta - potwierdza Jędrzej, student Politechniki Poznańskiej. Wspólnie z kolegą Arturem Haburą zajęli jedno ze stanowisk do gry komputerowej FIFA 10.

  - Usiedliśmy, żeby się ogrzać - przyznaje Artur. Trzeba przyznać, że w namiocie, w którym grano w FIFĘ było bardzo ciepło. Podobnie, jak w piątek impreza rozpocznie się także o godz. 17.

  Na tych, którzy zdecydowali się w piątek przybyć przed CK Zamek czekały nagrody w konkursach, ewolucje tancerzy Teatru Ognia "Haka Poi", a o godz. 20 koncert Mezo. Mogli także otrzymać bombkę z limitowanej serii. Wyprodukowano ich 900 sztuk - tyle, ile dni pozostało do rozpoczęcia Euro 212.

  - Wybraliśmy się specjalnie na pokaz sztucznych ogni - wyjaśnia Leszek Malusiewicz, który przyszedł razem z żoną Marzeną i 3-letnim synkiem Dawidem. - Niestety, spóźniliśmy się. Żaden tramwaj nie jechał.

  Na czas zdążyli dojechać dwaj ambasadorowie Euro 2012 - ojciec Jan Góra, Dominikanin oraz Mezo, popularny i lubiany poznański raper - którym prezydent wręczył nominacje. Ojciec Jan Góra zaznaczył, że zdecydował się przyjąć to wyróżnienie, ponieważ jest poznaniakiem i kocha to miasto. Dla Mezo nominacja na ambasadora to zaszczyt. Cieszy się, że promując miasto może łączyć swoje dwie pasje: muzykę i miłość do piłki nożnej.

  Piłkarski team ambasadorów
  Ojciec Jan Góra oraz Mezo to pierwsi z jedenastu ambasadorów Euro 2012 Poznania. O wyborze kolejnych zadecydują oni we własnym gronie. Pierwsze spotkanie w tej sprawie jest planowane po świętach. - Chcemy stworzyć piłkarski team - mówi Michał Prymas. - Drużyna ma pomagać w integrowaniu wokół Euro wielu poznańskich środowisk. Z pomocą ambasadorów miasto chce promować nie tylko turniej, ale także pozbawiony uprzedzeń model kibicowania, a tym samym przeciwdziałać przemocy i agresji wśród kibiców piłki nożnej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie lepiej zamiast świętować

  mirkrup (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  to pieniążki na odśnieżanie przeznaczyć?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie lepiej zamiast świętować

  mirkrup (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  to pieniążki na odśnieżanie przeznaczyć?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie lepiej zamiast świętować

  mirkrup (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  to pieniążki na odśnieżanie przeznaczyć?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo