Zdrowie: Oddział chirurgii dziecięcej dostał pod choinkę...

  Zdrowie: Oddział chirurgii dziecięcej dostał pod choinkę laparoskop

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Chirurdzy dziecięcy z Poznania będą więcej operować i częściej podejmą się zabiegów bardzo trudnych i skomplikowanych. Umożliwi im to nowoczesny laparoskop, który wyprosili u władz. W ich przypadku w roli św. Mikołaja wystąpiło Ministerstwo Zdrowia, które znalazło pieniądze na bezpieczniejsze operowanie dzieci.
  Laparoskop, z którego obecnie korzystają chirurdzy, ma za sobą 15 lat intensywnej pracy. Pod tym względem jest to absolutny rekord, nawet jak na polskie warunki. Tymczasem lekarze z Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej UM w Poznaniu niedawno operowali trzymiesięcznego Bartosza, któremu usunięto nowotwór nadnerczy.

  Podobnym sukcesem zakończył się zabieg, jaki przeprowadzono u jeszcze mniejszego pacjenta z rakiem nerki. Laparoskop w ręku chirurga staje się dzisiaj narzędziem podstawowym, bo lekarz dociera do narządów przez niewielkie nacięcie. Pacjentowi oszczędza się cierpienia i skraca czas leczenia.

  W najbliższy wtorek najnowocześniejszy laparoskop, jaki się dzisiaj produkuje na świecie, znajdzie się pod choinką chirurgów.
  - To jest milowy krok, bo doskonale przygotowany zespół naszej kliniki, który się szkolił w najlepszych światowych oś-rodkach, nareszcie wykorzysta swoje umiejętności - mówi dr hab. Przemysław Mańkowski, chirurg z kliniki.

  Ten laparoskop, za który resort zdrowia zapłacił milion złotych, wyposażony jest w pełny zestaw dodatkowych instrumentów, między innymi w ultrasonograf śródoperacyjny i nóż harmoniczny, który ułatwia zamykanie naczyń w niższej temperaturze. Takie oprzyrządowanie podniesie na przykład bezpieczeństwo operacji tarczycy i zarośniętego przełyku.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo