Spotkania wielkich Polaków przy stole

  Spotkania wielkich Polaków przy stole

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Barbara Wachowicz na trwałe wrosła w przedświąteczny pejzaż Poznania ze swoimi patriotycznymi i podniosłymi "Wigiliami".
  Dawniej przed Bożym Narodzeniem grywano w teatrach jasełka. Teatr Wielki kilkanaście lat temu zaproponował inny rodzaj widowiska. Zaprosił Barbarę Wachowicz, strażniczkę tradycji polskiej i patriotyzmu, aby przygotowała coś innego. Jej "Wigilie polskie" wystarczą za operę, dramat, balet i śpiewogrę. Mają w sobie trochę dramatu i trochę komedii. Jak w życiu, a póki będzie osobiście w nich uczestniczyć - również za tragedię grecką i komedię francuską jednocześnie!


  Barbara Wachowicz zaprosiła do swojego wigilijnego stołu Adama Mickiewicza, bo to przecież dzień jego urodzin. Dziecięce wigilie poety były sielskie i anielskie, niestety, te późniejsze - mniej sympatyczne, by wspomnieć III część "Dziadów" - po wigilie wygnańcze - paryskie....

  Miejsce szczególne w spektaklu zajmuje Wigilia Wielkopolska, w roku 1831, ostatnia wigilia w Ojczyźnie, ostatnia z bratem - bohaterem Powstania Listopadowego, któremu ziemia wielkopolska użyczy dozgonnego azylu. Drugim bohaterem spektaklu jest Juliusz Słowacki, którego Rok obchodzimy. Autor "Kordiana" przywoła swoje wigilie z ukochaną Matką w Krzemieńcu i tę, którą przeżył w Betlejem, modląc się za tajemniczą "Kuzynkę".

  Przy wigilijnym stole z romantykami zasiądą powstańcy wielkopolscy, którzy przenoszą nas w ów Wielki Dzień Zwycięstwa Bożego Narodzenia 1918 roku - wspomnieniami walki i wspaniałymi pieśniami powstania.

  W widowisku oprócz narratorki biorą udział: Adam Marjański, Andrzej Matul, Aleksander Machalica, Andrzej Ogórkiewicz, Piotr Liszkowski, Krzysztof Szaniecki, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego, harcerze przedszkolaki, Chór Dziecięcy "Akord" pod dyrekcją Henryka Górskiego i dość duże grono młodych aktorów amatorów, którzy grają postaci romantycznych kochanków, działaczy niepodległościowych...


  Wigilie polskie
  Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
  18 - 20. 12 godz. 11 i 18
  bilety: 20-50 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo