Poznaniak naraził na zakażenie wirusem HIV trzy osoby

  Poznaniak naraził na zakażenie wirusem HIV trzy osoby

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Naraził na zakażenie wirusem HIV trzy osoby - twierdzą śledczy. Tyle właśnie osób, do których dotarła policja rozpracowująca 29-letniego poznaniaka, zażądało, by ukarać mężczyznę. Ofiar może być więcej, jednak narażenie na zakażenie HIV jest przestępstwem ściganym tylko na wniosek pokrzywdzonego. Akt oskarżenia w tej sprawie został już przesłany do sądu.
  - Oskarżamy Arkadiusza J. o to, że od grudnia 2006 do stycznia 2008 roku, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, wielokrotnie odbywał stosunki seksualne, narażając trzy osoby na zakażenie - mówi Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - W jednym przypadku mężczyźnie zarzucamy również zmuszenie do innej czynności seksualnej. Groził on ofierze ujawnieniem jej orientacji seksualnej.

  Sprawa jest delikatna, więc śledczy niewiele chcą mówić o jej szczegółach. Nabierają wody w usta, gdy pytamy o pokrzywdzonych - zasłaniają się ich dobrem. Nic dziwnego. Choć mimo to część informacji wyszła na jaw.

  Gdy rok temu sprawa ujrzała światło dzienne, wiele osób było w szoku.
  Arkadiusza J. ujęto, bo do stróżów prawa dotarły informacje, że może on świadomie zarażać wirusem HIV. Ustaliliśmy, że - sprawdzając ten sygnał - funkcjonariusze dotarli do byłej przyjaciółki 29-latka. Kobieta była zaskoczona i przerażona informacją o chorobie bliskiego niegdyś człowieka. Przyznała, że były narzeczony nigdy nie wspominał jej o tym, że ma HIV - do czasu wizyty policji była nieświadoma zagrożenia.

  Wiadomo również, że pewien mężczyzna, z którym roz-mawiali policjanci, wyjaśnił, że Arkadiusza J. poznał przez internet. Spotkali się, a wtedy poznaniak zaczął mu grozić i molestować. - Wykorzystał mnie i naraził na zakażenie - tak można podsumować jego wyznania.

  Tropów było jednak znacznie więcej. Funkcjonariusze spotykali się z wieloma osobami. Niektóre z nich przyznawały, że były z Arkadiuszem J. blisko. Dziękowały za informację o jego chorobie, ale nawet nie chciały słyszeć o tym, by zeznawać w jego sprawie.

  - Przez cały czas w tej sprawie prowadzone są działania - mówi Romuald Piecuch z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Być może uda się odnaleźć kolejnych pokrzywdzonych - oficer dodaje, że z pozasłużbowego punktu widzenia, istotne jest także to, by partnerzy i partnerki mężczyzny dowiedziały się, że mogły się zarazić i się przebadały.

  Sam Arkadiusz J., jak się dowiedzieliśmy, nie ma sobie nic do zarzucenia.
  - Mężczyzna nie przyznaje się do winy - potwierdza Magdalena Mazur-Prus. - Twierdzi, że co prawda nie informował osób, z którymi współżył, o swojej chorobie, ale stosował środki, które jego zdaniem zabezpieczały przed zakażeniem wirusem HIV.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo