Afryka: Rowerami śladem Kazimierza Nowaka

  Afryka: Rowerami śladem Kazimierza Nowaka

  Maciej Łosiak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Trwa drugi etap afrykańskiej wyprawy "Śladami Kazimierza Nowaka". Grupa śmiałków, miłośników sportów ekstremalnych chce skopiować wyczyn Nowaka sprzed 80 lat i pokonać 40 tysięcy kilometrów przez afrykańskie bezdroża.
  - W drugim etapie, którego trasa wiedzie przez Libię do przejechania jest - przede wszystkim rowerami - około 2,2 tysięcy kilometrów. Mamy na to miesiąc czasu - relacjonuje Dominik Szmajda, uczestnik ekspedycji. - Na szczęście w tym etapie większość trasy wiedzie szosą.

  Podróżnicy w miejscowości Gatha mieli pecha. Został im ukradziony rower. Szczęśliwe nowy bicykl dotarł z Polski wraz z kolejną uczestniczką wyprawy, Anną Grebieniow. Oprócz niej i Dominika Szmajdy na trasie znajdują się Marcin Lajborek oraz Kasper Piasecki. W pierwszym etapie brali udział Zbigniew Sas i Paweł Sudoł.

  Ekspedycja na Czarny Ląd trwać będzie dwa lata i poprowadzi przez 17 państw. Każdy miesięczny etap to jest ok. 1,5 - 2 tysiące kilometrów do pokonania.

  Przypomnieć warto, że Kazimierz Nowak urodził się w 1897 roku w Stryju. Zmarł 40 lat później w Poznaniu. W latach 1931-1936, jako pierwszy człowiek na świecie pokonał trasę 40 tys. km przez Afrykę w samotnej wyprawie. Podróżował rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz czółnem. Zmarł w niespełna rok po powrocie z podróży na zapalenie płuc, na skutek wycieńczenia organizmu malarią.

  Codzienną trasę wyprawy można śledzić na stronie www.afrykanowaka.pl. Ekspedycji patronuje m.in. poznańskie Gimnazjum nr 5 im. Kazimierza Nowaka, które również informuje o przebiegu podróży.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo