Niemiecka droga do gazowni

  Niemiecka droga do gazowni

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W XIX wieku stacjonowały tu wojska pruskie. Po wojnie, aż do 1994 roku - wojska radzieckie. Dziś rządzą tu artyści. Schiffbauergasse to dzielnica sztuki zajmująca 12 hektarów położonych nad brzegiem jeziora zaledwie kilka minut drogi od centrum miasta.
  - Po upadku muru berlińskiego bardzo szybko zwiedzieli się o tych terenach artyści - opowiada Brigitte Faber-Schmidt z Kulturland Brandenburg. - Pierwszym środowiskiem, które zainteresowało się tą przestrzenią, byli przede wszystkim plastycy z Poczdamu. Potem pojawili się muzycy, którzy stwierdzili, że nikt stąd ich nie przepędzi, bo hałasują. Z czasem dołączyli tancerze, ludzie teatru. Chcieli wspólnie wykreować nową przestrzeń artystyczną.

  W drugiej połowie lat 90. zmieniła się sytuacja. Te dość luźne związki artystów zaczęły tworzyć stowarzyszenia, które mogły liczyć na wsparcie władz miasta i Landu Brandenburgia. Budynki jednak były przez nich wykorzystywane nieformalnie, ale był to też duży problem dla władz Poczdamu. One dotowały koszty eksploatacji.

  - Z czasem te stowarzyszenia wypracowały wspólną koncepcję zabudowy i użytkowania całego terenu - kontynuuje swoją opowieść Brigitte Faber-Schmidt. - Moderatorem tego procesu był Wydział Kultury Miasta Poczdam. Oprócz władz miasta w sprawę zaangażowała się spółka powstała na szczeblu landu, która zajęła się projektem zmiany funkcji tej dzielnicy. Do pierwszych jej zadań należało ustalenie statusu prawnego poszczególnych działek, który był niejednolity i często nieokreślony. To było konieczne, aby poszczególne stowarzyszenia mogły przystąpić do remontu i rewitalizacji użytkowanych obiektów. I wtedy pojawił się problem tożsamościowy. Niektóre idee okazały się sprzeczne z mitem założycielskim pierwszych osadników. Niektórzy do dziś mają problem z redefinicją treści, które były na początku.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo