Igrzyska sportowców ze skrzydłami

  Igrzyska sportowców ze skrzydłami

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jest ich ponad trzy miliony na świecie, a w Polsce 45 tysięcy, z czego w samej Wielkopolsce kilka tysięcy. W swoim gronie mają mistrza Europy, świata i olimpijskich. W minionych igrzyskach w Ostendzie byli najlepszą drużyną i wygrali punktację medalową. Okazuje się, że polscy i wielkopolscy hodowcy gołębi pocztowych należą do najlepszych. W uznaniu tych zasług i osiągnięć sportowych właśnie im przyznano organizację olimpiady w lotach gołębi, która odbędzie się w styczniu 2011 roku w Poznaniu.

  Delegaci z Międzynarodowej Federacji Gołębi Pocztowych FCI uznali, że będzie to doskonała okazja do upamiętnienia tych, którzy zginęli pod gruzami zawalonej hali MTK w Katowicach. Przypomnijmy, że do tragedii doszło w 2006 roku, podczas corocznej wystawy gołębi pocztowych na Śląsku. Pod gruzami życie straciło wielu hodowców.

  Początkowo impreza miała się odbywać w Krakowie, potem wybór padł na Śląsk, jednak w końcu zwyciężył Poznań.
  Wielkopolscy hodowcy mają jeszcze jeden powód do dumy, bowiem właśnie obchodzą 85-lecie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Oddział 0285 w Poznaniu.
  - Olimpiada to najbardziej prestiżowe zawody dla hodowców gołębi pocztowych - tłumaczy Jan Krzyżaniak, hodowca i członek zarządu związku. - Do Poznania, gdzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będą rozgrywane zawody, przyjedzie ponad pięćdziesiąt tysięcy ludzi. Najwięcej hodowców jest w Chinach, ale my też należymy do światowej czołówki. Nasze gołębie latają bardzo precyzyjnie i szybko - dodaje.

  To niesamowite, ale gołębie pocztowe (zwane także listonoszami) potrafią wrócić do gołębnika nawet z odległości 2 tys. kilometrów. Mają znakomitą orientację w przestrzeni. Kierują się np. kątem padania promieni słonecznych. Latają z prędkością nawet do 100 km na godzinę. Droga i czas ich przelotu mierzona jest bardzo precyzyjnie przez specjalne urządzenia elektroniczne. Gołębie te fascynują hodowców już od około 200 lat. Były wykorzystywane do przenoszenia wiadomości także na polach bitew II wojny światowej i, co ciekawe, wiele z nich zostało wyróżnionych wysokimi odznaczeniami bojowymi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo