Modertrans zmodernizuje poznańskie tramwaje

  Modertrans zmodernizuje poznańskie tramwaje

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Spółka Modertrans Poznań dostarcza właśnie kolejne zmodernizowane tramwaje do Gdańska (siedem już tam jeździ). Moderusy beta różnią się od tych, do których już przywykli pasażerowie w Poznaniu - są częściowo niskopodłogowe. W przyszłym roku podobne trafią także do stolicy Wielkopolski. Będą jednak nowocześniejsze od tych gdańskich.
  Dzisiaj po Poznaniu jeździ prawie 20 zmodernizowanych "stopiątek", czyli tramwajów typu Moderus alfa. Jan Firlik, dyrektor przewozów tramwajowych w poznańskim MPK ocenia je bardzo dobrze.

  - Wyglądają estetycznie i są na poziomie nowoczesnych, nowych tramwajów: są wyposażone w monitoring i klimatyzację w kabinie motorniczego oraz elektroniczny system informacji pasażerskiej - mówi dyrektor Firlik. - Jedyną ich wadą jest to, że są wysokopodłogowe.

  Modernizowanie starych tramwajów było jedyną drogą, by odświeżyć tabor. Najmłodsze "stopiątki" mają już po dwadzieścia lat. Najstarsze - po trzydzieści. Tymczasem żywot tramwaju szacowany jest właśnie na trzydzieści lat. Po modernizacji Moderusy będą mogły wozić pasażerów właśnie tyle czasu.

  - Zakup nowego tramwaju to około 7 milionów złotych. Za tyle kupujemy teraz Tramino, czyli tramwaje firmy Solaris Bus&Coach. Natomiast modernizacja starego to koszt około 2 milionów złotych - dodaje Firlik.

  Poznańskie Moderusy beta będą bardziej nowoczesne od gdańskich

  Zmodernizowane "stopiątki", które już jeżdżą po Poznaniu, są nie tylko ładne, ale i ekologiczne. Część niezużytej energii oddają do trakcji, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne. Wciąż są jednak nieprzyjazne matkom z dziećmi w wózkach i osobom niepełnosprawnym. Do Gdańska trafiły już jednak zmodernizowane modele z niskopodłogowym elementem między wagonami.

  - Tramwaj poznański będzie jednak zdecydowanie nowocześniejszy, bo będzie posiadał więcej niskiej podłogi. Będą to pojazdy z tej samej rodziny beta, ale poznańska wersja to jednak kolejna generacja - wyjaśnia Jarosław Bakinowski, wiceprezes Modertrans Poznań.

  Pierwsze takie tramwaje mają trafić do Poznania w połowie przyszłego roku. W przyszłości będzie w nich można zamontować klimatyzację w części pasażerskiej.

  Ostatnio spółka-córka poznańskiego MPK - Modetrans Poznań - między innymi za wdrożenie nowych tramwajów Moderus alfa otrzymała wyróżnienie w konkursie "Poznański Lider Przedsiębiorczości" (w kategorii średni przedsiębiorca). To tutaj będą też częściowo powstawały tramwaje Solarisa - czterdzieści takich pojazdów trafi przed Euro 2012 do Poznania.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko niech Firlik nie zapomni

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  wpisać do umowy kar za ewentualne opóźnienia w wykonaniu tej modernizacji. Ostatnio Modetrans (przy okazji 105) spóźnił się prawie o rok!! I "łaskawca" Jan Firlik nie wyciągnął żadnych konsekwencji...rozwiń całość

  wpisać do umowy kar za ewentualne opóźnienia w wykonaniu tej modernizacji. Ostatnio Modetrans (przy okazji 105) spóźnił się prawie o rok!! I "łaskawca" Jan Firlik nie wyciągnął żadnych konsekwencji w stosunku do nich!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tramwaje moderszajsu

  m81 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

  Zapomnieliście dopisać, że tramwaje dla Gdańska to nie modernizowane 105- tki, tylko ex-dortmundzkie N8S...
  Poza tym modernizacje te firma robi z takim opóźnieniem, że ma zapłacić odszkodowanie w...rozwiń całość

  Zapomnieliście dopisać, że tramwaje dla Gdańska to nie modernizowane 105- tki, tylko ex-dortmundzkie N8S...
  Poza tym modernizacje te firma robi z takim opóźnieniem, że ma zapłacić odszkodowanie w wysokości kosztu modernizacji 1 tramwaju (podobno)...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Modernizacja tramwaju

  ikswara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  Modernizacja tramwajów N-105 będzie miała sens jedynie w przypadku zwiększenia liczby miejsc siedzących. Należy zamontować trzeci rząd krzeseł. Wszystkie one powinny być ergonomiczne, właściwie...rozwiń całość

  Modernizacja tramwajów N-105 będzie miała sens jedynie w przypadku zwiększenia liczby miejsc siedzących. Należy zamontować trzeci rząd krzeseł. Wszystkie one powinny być ergonomiczne, właściwie ukształtowane i wygodne - na miarę XXI wieku.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo