Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śrem: Burmistrz chce uruchomić połączenie kolejowe z Poznaniem

Michał Czubak
Czy w najbliższych latach powstanie połączenie kolejowe pomiędzy Śremem a Poznaniem?

W najbliższych latach czeka nas połączenie kolejowe pomiędzy Śremem a Poznaniem?
Według burmistrza Adama Lewandowskiego tak. - Pojawiła się możliwość stworzenia połączenia kolejowego pomiędzy Śremem a Poznaniem, to dlaczego z niej nie skorzystać? Infrastruktura już jest, tylko potrzeba ją wyremontować - twierdzi burmistrz Śremu.

Problem leży w tym, że po pierwsze jest to inwestycja dość kosztowana (budowa 1 km. torów to koszt około 1 mln. zł.), po drugie zwrot kosztów nadejdzie dopiero po kilku latach użytkowania połączenia. Jak widać, pewne trudności związane z projektem są, ale jak mówi znane przysłowie: dla chcącego nic trudnego.

Istniejący dworzec kolejowy mieszczący się przy ulicy Kolejowej został w połowie zaadaptowany przez gminę na mieszkania. Pozostała część mogłaby stać się stać dworcem jak za dawnych lat.- Negocjujemy z PKP Przewozy Regionalne przejęcie pozostałej części budynku, w tym przypadku kartą przetargową są tory kolejowe, za które kolej nie wpłaca podatków do budżetu gminy - mówi Adam Lewandowski.

Pierwsze planowane spotkanie w tej sprawie odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, ale dopiero w styczniu 2010 r. dojdzie do prawdziwych rozmów na szczycie pomiędzy PKP Przewozy Regionalne, samorządy terytorialne. Od decyzji, które zapadną na tym spotkaniu zależeć będzie przyszłość wspomnianego wcześniej połączenia kolejowego.

- Proces powstania takiego połączenia jest procesem długotrwałym. Nie stanie się to dziś, ani jutro - stwierdza burmistrz Śremu.

Pomysł odtworzenia trasy kolejowej pomiędzy Śremem a Poznaniem należy do ambitnych. Początki linii szynobusu we Wągrowcu czy Wolsztynie też były trudne, ale obecnie cieszą się sporym powodzeniem. Ważną w tym rolę odgrywa czas przejazdu pojazdu, którego nie tracimy w korkach.
Spoglądając na sprawę z nico innego punktu widzenia, to na pierwszy plan wysuwa się częstotliwość tych połączeń. Tory w Śremie pozwolą poruszać się pojazdowi szynowemu tylko w ruchu jednokierunkowym oznacza to tyle, że przewoźnik będzie mógł obsłużyć tylko kilka połączeń dziennie, podczas gdy PKS na trasie Śrem - Poznań wystawia około 55 kursów.

Cena za przejazd nie będzie bez znaczenia. Koszt przejazdu PKS-em wynosi około 10 zł. Podobną kwotę muszą wyłożyć mieszkańcy Wągrowca za podróż szynobusem do Poznania. Żeby inwestycja w Śremie odniosła szybki sukces finansowy oraz aby zwrot kosztów się zwrócił, cena biletu prawdopodobnie będzie wyższa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski