Pełna sala na wykładzie Józefa Oleksego

  Pełna sala na wykładzie Józefa Oleksego

  Małgorzata Mrozek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pełną salę zgromadził wykład Józefa Oleksego, który odbył się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Swoją prelekcję poświęcił m.in. relacjom władzy ustawodawczej i wykonawczej w Polsce.
  Były premier RP swój wykład rozpoczął od charakterystyki konstytucji z 1952 roku oraz późniejszych. Choć głównym tematem jego przemówienia miały być relacje między władzą wykonawczą a ustawodawczą, więcej było w nim osobistych dygresji odnośnie funkcjonowania polskiego systemu prawa. - Demokracja w Polsce jest słaba z kilku powodów, ale między innymi dlatego, że skoro nawet urzędnicy nie znają prawa, to co dopiero mówić o obywatelach - komentował. - Mamy manię, że nic, co nie jest ustawą lub rozporządzeniem, nie obowiązuje - mówił dalej.

  Józef Oleksy wyjaśniał studentom istotę konstytucjonalizmu, podkreślając jednocześnie, że w polskiej konstytucji potrzebne są zmiany.
  Odnosił się do przepisów prawa europejskiego, niekiedy przytaczają funkcjonujące w nim nonsensy. - Przepis o zakrzywieniu bananów jest przywoływany zawsze, kiedy mówi się o absurdach prawa Unii Europejskiej. Miał on na celu zlikwidowanie konkurencji amerykańskiej w imporcie bananów do krajów europejskich i pomoc dostawcom biednym. W Ameryce naprawdę rosną proste banany - przekomarzał się.

  Wykład Oleksego nie był pozbawiony ostrych, dobitnych stwierdzeń. Premier, kiedy mógł, wtrącał swoje trzy grosze, przytaczając historie za swojej kadencji lub wyrażając swój stosunek do narodu i polityki. - Nierozumny to naród, który wykreśla 40 lat ze swej historii - mówił podczas części wykładu poświęconej Polsce Ludowej. - Politycy nie miarkują określeń między sobą, posądzenie o zdradę jest dość popularne - dodał nieco później.

  Choć można było odnieść wrażenie, że Józef Oleksy niekiedy bronił sam siebie i tego, czego dokonał jako premier i polityk, audytorium z zainteresowaniem wysłuchało go do końca. Jego wykład był częścią bloku tematycznego na Konwersatorium Europejsko-Samorządowe, podczas którego, poza Oleksym, przemawiali także: Karol Olejnik, rektor WSNHiD, Filip Kaczmarek, wykładowca WSNHiD i poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Andrzej Sakson, wykładowca WSNHiD i Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Cykl prelekcji trwał od godz. 9 rano do 16.15.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prelegent

  Pit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Skąd Oni w tej szkole biorą tych Prelegentów. Czyżby z atlasu dinozaurów? Jeszcze ich kilku zostało... Jaruzelski już był, to może teraz Kiszczaka? Też mógłby swoje wnieść do tematu "władza...rozwiń całość

  Skąd Oni w tej szkole biorą tych Prelegentów. Czyżby z atlasu dinozaurów? Jeszcze ich kilku zostało... Jaruzelski już był, to może teraz Kiszczaka? Też mógłby swoje wnieść do tematu "władza wykonawcza a społeczeństwo w okresie stanu wojennego" byłoby na czasie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZY "OLIN" BYŁ SZCZERY ?

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Czy był tak mocno szczery jak u "Gazowatego" na pogaduchach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Debatowała konserwa

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Kaczmarek, Olejnik, Oleksy, Sakson. Jeden wart drugiego. Dlaczego nie było tam uczciwych ludzi z tytułami?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czyżby koncertowano?

  koncertmistrz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  "Jego wykład był częścią bloku tematycznego na Konserwatorium Europejsko-Samorządowe"

  Czyżby WSNHiD uruchomiła Wydział Muzyczny, zapominając o Filologicznym???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo