Konin: Zainwestowali milion złotych, aby zwiększyć szanse na...

  Konin: Zainwestowali milion złotych, aby zwiększyć szanse na zdobycie pracy

  Izabela A. Kolasińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Blisko milion złotych, z czego ponad 837 tys. złotych z funduszy unijnych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki) i 103 tys. zł z budżetu miasta, zainwestował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie w dokształcenie i zmotywowanie do pracy 143 uczestników projektu "Wykorzystaj swoją szansę!".
  Przez 11 miesięcy podopieczni MOPR, bezrobotni i inni zainteresowani programem brali udział w bezpłatnych zajęciach, warsztatach i kursach zawodowych. MOPR zafundował nawet 53 dzieciom kursantów wakacje w Pogorzelicy, a im samym przyznał dodatkowe zasiłki i pomoc socjalną.

  Największym zainteresowaniem cieszył się kurs prawa jazdy, a także kursy komputerowe, obsługi kasy fiskalnej, kierowcy wózków jezdniowych, księgowości komputerowej, kucharza czy stylizacji paznokci. Nie mniej ważne dla uczestników projektu były zajęcia motywujące ich do aktywnego poszukiwania pracy oraz treningi z komunikacji i integracji.

  - Nauczyłyśmy się pewności siebie. Poznałyśmy też nowych ludzi, a nawet zawiązały się przyjaźnie - mówią Elżbieta Guźniczak i Katarzyna Drabina.

  Obie panie, podobnie jak większość uczestników projektu, nie znalazły jeszcze pracy.
  Bożena Kusiak, 44-letnia koninianka, jest bezrobotna od dwóch lat. Razem z koleżankami z kursu chce założyć spółdzielnię socjalną, która będzie świadczyła usługi opiekuńcze.

  - Opieka nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi w tych godzinach i w te dni, w które nie funkcjonuje PCK, czyli popołudniami, soboty, niedziele i święta - dzieli się planami Bożena Kusiak. - Ten pomysł pojawił się podczas tego projektu. Wybadałyśmy już troszkę rynek. Zapotrzebowanie na takie usługi w Koninie jest. Oprócz opieki mogłybyśmy też gotować, sprzątać, robić zakupy, pomagać dzieciom w nauce angielskiego.

  Jak mówi Józef Mazurkiewicz, dyrektor MOPR, poprzez projekty takie jak "Wykorzystaj swoją szansę!" ośrodek daje swoim podopiecznym "wędkę" i wiedzę "jak złowić rybę". O resztę, czyli pracę, ludzie muszą postarać się już sami lub szukać pomocy w Powiatowym Urzędzie Pracy.

  - W przyszłym roku chcemy zrealizować kolejny projekt, skierowany do osób niepełnosprawnych - zapowiada szef MOPR.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo