Kino: Dzieciństwo w ciemnej sali

  Kino: Dzieciństwo w ciemnej sali

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W niedzielę rozpoczyna się 27. edycja festiwalu Ale Kino! - jedynej cyklicznej polskiej imprezy filmowej, tak odważnie pokazującej na dużym ekranie świat oczyma dziecka (nie zawsze kolorowy).
  Czasy, w których poznański festiwal Ale Kino! kojarzył się wyłącznie z propozycjami dla najmłodszego widza, minęły bezpowrotnie wraz z zakończeniem ubiegłorocznej edycji tej zasłużonej imprezy. Wtedy Złote Koziołki trafiły do rąk estońskiego twórcy Illmara Raaga za film "Nasza klasa" - drapieżnego studium eskalacji przemocy w szkolnych murach. Warto przypomnieć to tym, którzy nastawiają się na programowe ominięcie festiwalowych pokazów, argumentując, że "to przecież bajki dla dzieci". O tym, kto w tym roku otrzyma Złote Koziołki, zadecyduje międzynarodowe jury w składzie: John Hay, Petra Kappler, Grzegorz Kędzierski, Jadwiga Kowalska i Torun Lian.

  Faworyci? Na pewno pokazywana już podczas tegorocznej edycji Ery Nowych Horyzontów "Stella" Sylvie Verheyde, opowiadająca o paryskiej jedenastolatce, wchodzącej w trudny okres dojrzewania. Ciekawie zapowiada się też tureckie "Życie Hayat", w którym tytułowa bohaterka stara się pomóc i nielegalnie pracującemu ojcu, i obłożnie choremu dziadkowi, z którymi mieszka pod jednym dachem. Zaciekawienie wzbudzają rodzime "Świnki" Roberta Glińskiego, opowiadające o chłopcach prostytuujących się przy granicy niemieckiej.

  Ale filmy konkursowe to nie wszystko. Warto też zwrócić uwagę na klasykę polskiej animacji, ujętą w ramy cyklu "Akcja animacja". To kilkanaście filmów, nagrodzonych podczas wszystkich edycji poznańskiego festiwalu. Dla młodych kibiców zachęcające będą projekcje "Ale Kino! Z piłką" - tam między innymi "Przeklęte United" oraz "Zabić sędziego", którego bohaterem będzie znienawidzony przez polskich sympatyków futbolu Howard Webb. Jak widać, o dzieciach i dla dzieci można opowiadać diametralnie różnie - i chyba w tym tkwi największa oryginalność festiwalu Ale Kino!
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo