Biuro off, przyszłość ciemna - komu nagrodę za kulturalny...

  Biuro off, przyszłość ciemna - komu nagrodę za kulturalny blamaż?

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Biuro Europejskiej Stolicy Kultury to jedyny oficjalny ślad zaangażowania Poznania w uzyskanie tego tytułu w 2016 roku. Nie jest to wyścig tak spektakularny jak w przypadku Euro 2012, ale władze miasta ostatnio coraz częściej akcentują: zależy nam na rozwoju mieszkańców, dlatego promujemy sportowy tryb życia i zainteresowanie kulturą.
  O tym, czym się (nie) zajmuje Biuro ESK, słyszeliśmy nieraz od organizacji pozarządowych, które podzielają wspomniane przekonanie władz. Sprawdziliśmy sami: biuro jest fasadą, nie ma żadnej mocy sprawczej, może jedynie odsyłać do innych wydziałów, czyli w istocie pełni rolę recepcji, a jego pracownik - portiera odsyłającego petenta gdzie trzeba. No bo jak inaczej wyjaśnić fakt, iż nie ma on pojęcia o trwającym właśnie konkursie na projekty wspierające starania o Europejską Stolicę Kultury?

  Inną formą działania biura miało być prowadzenie strony internetowej, dokumentującej nasze starania i promującej kulturalne wydarzenia w Poznaniu. Treść od początku istnienia tej witryny woła o pomstę do nieba - nawet materiał o oficjalnym starcie konkursu o ESK z udziałem ministra kultury oraz wiceprezydenta Poznania pojawił się z kilkudniowym poślizgiem, a do uśmiechu skłaniają jedynie językowe wpadki autorów strony.

  Od ponad tygodnia "wisi" na niej na przykład informacja o laureatach festiwalu kina niezależnego, zatytułowana "Off Ciemna - nagrody rozdane". Bardzo dobrze puentuje ona prace biura: w zasadzie jest ono "off" (czyli wyłączone), a jego przyszłość ciemna... Teraz trzeba tylko dowiedzieć się, komu wręczyć nagrodę za takie funkcjonowanie instytucji, która miała wzmacniać aspiracje, a pogłębia tylko niskie mniemanie o roli kultury w Poznaniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo