O przyszłości 12-latka zdecyduje sąd rodzinny

  O przyszłości 12-latka zdecyduje sąd rodzinny

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od ponad miesiąca 12-letni Grześ Plewa z wielkopolskiej Zgierzynki pod Lwówkiem mieszka w domu swego wujka i ciotki. Do domu rodzinnego nie zamierza wracać, choć od wujostwa ma do niego dosłownie trzy kroki.
  - Nie chcę tam iść - mówi nam nastolatek. - Matki nie było całymi dniami, nie gotowała obiadów, zimno było. A teraz mi dobrze.
  - O syna walczyć będę do końca - zapowiada ze łzami w oczach matka chłopca, Anna Plewa. - Nie przeze mnie on odszedł, a przez ojca. On pije, po nocy przychodzi i się awanturuje, to jak Grześ chciałby tu być? A teraz jest przekupywany słodyczami i lumpami, to i wracać nie chce.


  Rozżalona kobieta przez dłuższą chwilę opowiada w deszczu o krzywdzie, jaka ją spotkała w połowie października, po czym pokazuje swój dom. Jedna izba podzielona na kuchnię i pokój, trzy łóżka. Mieszka razem z nastoletnią córką, na noc do domu wraca mąż. W prowadzeniu domu pomaga jej czasem dorosły syn z pierwszego związku.

  - Sama drewna nie porąbię, za słaba jestem - mówi Plewa. - A na męża liczyć nie mogę. Prędzej mnie pobije niż pomoże. A z Grzesiem nawet widywać się nie mogę - kobieta płacze. - Do sądu sprawę dałam, do prokuratury...

  - Ja go wypędzał nie będę, ale siłą też go tu nie trzymam - tłumaczy Roman Januchowski, wuj chłopca. - Ale przecież coś z tą sprawą zrobić trzeba, bo tak być nie może. A Ośrodek Pomocy Społecznej we Lwówku nie przejawia żadnej inicjatywy. Powinni jakoś się zająć tą sytuacją, pomóc matce Grzesia. A oni ją zbywają jakąś żywnością, zamiast objąć opieką medyczną. Sprawę do sądu i prokuratury oddali. Że niby Grzesia siłą przetrzymuję - utrzymuje Januchowski.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo