Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Kórnik protestują przeciw strefie zrzutu

Robert Domżał
Wizję burzy ogniowej, która nie tylko zniszczy domy, ale przeniesie się na pobliski Wielkopolski Park Narodowy roztaczali uczestnicy wtorkowego wieczornego spotkania w sprawie strefy awaryjnego zrzutu dla samolotów F16, nazwanych w Polsce Jastrzębiami. Mieszkańcy gminy Kórnik są oburzeni żądaniami wojska. Odrzucają możliwość zlokalizowania takiej strefy tuż obok ich domów.

- Skoro decyzja o przyjęciu F16 zapadła już prawie siedem lat temu, to dlaczego dotąd nikt o strefie awaryjnego zrzutu nie wspomniał - dopytywali.

Zarzucali wojskowym brak perspektywicznego myślenia. Każdego dnia z lotniska Krzesiny samoloty startują dwa razy. W każdym z wylotów uczestniczy po szesnaście F16. Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej w pierwszej połowie 2007 roku w 576 lotach samoloty miały prawie 200 defektów i niemal sto usterek w locie. Na stronie www.wp.mil.pl można znaleźć dane, że średni poziom sprawności F16 wynosi od 65-75 procent. Mieszkańcy uważają więc, że mają powody do niepokoju. Podczas spotkania przypomniano, że samoloty startujące z Krzesin spadały już wcześniej i na Marlewo, i na Wiry.

Zdaniem uczestników dyskusji wojsko wyznaczając strefę zrzutu, dopiero teraz narusza konstytucyjne prawo obywateli do ochrony zdrowia i życia.
Organizatorka spotkania Magdalena Kosakowska zaprezentowała stanowisko, jakie przyjęła w sprawie strefy w listopadzie Rada Miejska Kórnika. Radni sprzeciwili się uchwaleniu nowego studium.

- Strefa może oznaczać, że nad Kamionkami będą wykonywane niebezpieczne ewolucje. Samoloty będą nadlatywały częściej niż dotąd, a to spowoduje większy hałas, czyli pogorszenie warunków życia. W konsekwencji nieruchomości w tej części gminy stracą na wartości - mówi Magdalena Kosakowska.

Straci (i to wiele) także budżet Kórnika i Mosiny. Strefa zrzutu wykluczy z najbliższego sąsiedztwa działalność rolną, turystyczną i budowlaną.

Przedstawiciele Stowarzyszenia "Marlewo" oraz "Nasze Miasto" obecni na tym spotkaniu, sugerowali, by mieszkańcy Kórnika szukali sojuszników w sąsiednich gminach.

Uczestnicy zobowiązali burmistrza do współdziałania z innymi samorządowcami. Padła też propozycja pisania listów do marszałka. - Jeśli każdy z nas osobiście opisze swój problem, czy marszałek to zbagatelizuje? - pytała Kosakowska.

Według części mieszkańców Kamionek próba utworzenia strefy może łączyć się z lokalizacją w pobliżu ich domów linii energetycznej najwyższych napięć. Przecież to oni chcieli, by linia poprowadzona została lasem, który według planów wojska ma być strefą zrzutów. W prokuraturze trwa postępowanie mające wykazać, czy wojewoda decydując o lokalizacji linii wśród domów, nie nadużył kompetencji.

- Czy nie wywołano tematu strefy, by w razie przegranej wojewody stwierdzić, że nie ma możliwości innego poprowadzenia linii PSE - pytali.

Według przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Kórnik nie jest narażony na niebezpieczeństwo bardziej niż jakakolwiek inna gmina w kraju.

- We współczesnej armii pomyłki człowieka są praktycznie niemożliwe, szczególnie w tak zaawansowanym technicznie rodzaju broni jak lotnictwo. Nad prawidłowym przebiegiem lotu czuwa system kontroli. Awaria jest mało prawdopodobna i może nastąpić w dowolnym punkcie. Niekoniecznie nad gminą Kórnik, gdyż loty odbywają się nad całą Polską - wyjaśnia Jerzy Gładysiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury UM.

Wyznaczenie "strefy zrzutów" ma właśnie na celu wyeliminowanie możliwości zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców. Jeśliby doszło do zrzutu, to odszkodowanie następowało będzie w trybie procedur cywilnoprawnych i ubezpieczeniowych.

Usterek w F16 nie brakuje

Szesnaście samolotów F16 wylatuje średnio dwa razy dziennie.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej w pierwszej połowie 2007 roku w 576 lotach samoloty miały 179 defektów. W locie doszło do 98 usterek, a na ziemi zauważono ich 81.

Koszt zamówionych części wynosi 80 mln USD. Części za 44 mln USD już dostarczono. Ostatnia część z tego pakietu zostanie zużyta pod koniec 2011 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkańcy gminy Kórnik protestują przeciw strefie zrzutu - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski