Paryż, Warszawa: Sukcesy naukowców UAM

  Paryż, Warszawa: Sukcesy naukowców UAM

  MAJ

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Europejska Akademia Umiejętności z siedzibą w Paryżu jest międzynarodową korporacją naukową, zrzeszającą 250 wybitnych uczonych. Działa już 30 lat. Akademia krzewi naukę i wypowiada się przez swoje autorytety w ważnych dla ludzkości sprawach, organizuje europejskie kongresy naukowe i wydaje pisma naukowe.
  Zasiada w niej 14 Polaków, w tym dwóch z Poznania: prof Jerzy Brzeziński i prof. Jacek Fisiak. Wczoraj powołano dwóch nowych członków i są to również uczeni UAM z Poznania: prof. Bogdan Marciniec i prof. Liliana Sikorska.

  Dla prof. Bogdana Marcińca, to kolejny sukces, bo dzisiaj, tak jak profesorowie Józef Barnaś i Jerzy Strzelczyk (wszyscy są profesorami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza) odbiera w Warszawie wielką nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w wysokości 200 tys. zł, zwaną polskim Noblem.

  Prof. Marciniec otrzymał tę nagrodę za odkrycie nowych reakcji krzemoorganicznych, prof. Józef Barnaś za opis zjawiska gigantycznego magnetooporu, a prof. Jerzy Strzelczyk za "Pióro w wątłych dłoniach" - książkę o średniowiecznych kobietach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tow. Jacek Fisiak

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  to Wy jeszcze Towarzyszu Profesorze straszycie ? Nie wstyd Wam ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo